Beşiktaş, Finansal Fair Play sınırlamasından kurtuldu

Beşiktaş, Finansal Fair Play sınırlamasından kurtuldu
Avrupa’nın önde gelen sekiz ligindeki şampiyon takımları mercek altına alan KPMG Futbol Benchmark ekibi zirvedekileri karşılaştırdı. İşte detaylar...

Spor otoriteleri tarafından kabullenen Avrupa'nın önde gelen sekiz ligindeki şampiyon olmuş takımları mercek altına altına KPMG Futbol Benchmark ekibi zirvedeki takımları karışılaştırdı. İşte o incelemenin detayları...

Geçtiğimiz sezon Süper Lig’de mutlu sona ulaşan Beşiktaş yeni stadı, sponsorluk anlaşmaları ve iyi işleyen mali yapısıyla geleceğe umutla bakıyor. Bir yılda gelirlerini yüzde 31 arttıran siyah beyazlılar, Avrupa’nın en hızlı büyüyen ikinci kulübü oldu.

Avrupa futboluna yön veren sekiz ülkenin son şampiyonlarını inceleyen KPMG Futbol Benchmark ekibi, zirvedeki takımların yapısını inceledi.

İngiltere, İspanya, Almanya, İtalya, Fransa, Hollanda, Portekiz ve Türkiye’nin şampiyonlarını mercek altına alan KPMG Futbol Benchmark ekibinin tespitlerine göre, gelirlerde Barcelona zirveye otururken en değerli futbol takımı da yine Katalan ekibi oldu.

Süper Lig’de 2015-16 sezonunu şampiyon olarak tamamlayan Beşiktaş’ın gelirlerindeki artış da dikkat çekti. Siyah-beyazlılar geçen sezon 101 milyon Euro gelir elde ederek bir önceki seneye göre yüzde 31 oranında gelir artışı sağladı. 

FİNANSAL FAİR PLAY SINIRLAMASINDAN KURTULDU

Gelirleriyle giderlerini iyi orantılayan siyah-beyazlılar ligdeki puan başına futbol takımına 800 bin euro harcadı. Barcelona’nın 1 puanı 4,1 milyon euro, Bayern Münih’in ise 1 puanı 3,1 milyon euroya maloldu. UEFA’nın finansal fair play kıskacındaki Beşiktaş, gelirlerinin yüzde 60’ını futbol takımına harcayarak sınırlarını da çizmeyi başardı.

Araştırma, Avrupa’daki şampiyonlar arasında zarar eden tek takımın Beşiktaş olduğunu gösterdi. Geçen sezon hem sponsorluk hem de maç yayınlarından ciddi bir gelir sağlayan siyah-beyazlılar stadının yapım süreci sebebiyle maç günü hasılatlarında geride kalmıştı. Bu nedenle Beşiktaş geçen seneyi yaklaşık 18 milyon euro zarar ederek tamamladı.

YORUMLAR
avatar

Henüz hiç yorum girilmemiş. İlk yorumu siz yazın!