İşte en son zamlı memur maaşları

İşte en son zamlı memur maaşları
Toplu görüşmelerde varılan uzlaşma sonrasında en düşük memur maaşına aile ve çocuk yardımıyla birlikte Ocak'ta 45 YTL, Temmuz'da ise 52 YTL zam gelecek
Son güncelleme: 02.06.2015 / 00:13:22
Maliye Bakanlığı Bütçe ve Mali Kontrol Genel Müdürlüğü'nden alınan bilgiye göre, memur maaşlarına Ocak ayında yapılacak yüzde 4'lük zam sonrasında evli ve eşi çalışmayan, aynı zamanda da 2 çocuğu olan 13'ün 3'ündeki bir devlet memurunun halen 1.118 YTL olan maaşı, yılbaşında 1.163 YTL'ye yükselecek.

Yüzde 4,5'luk Temmuz zammı ile birlikte bu memurun eline Temmuz-Aralık döneminde de 1.215 YTL geçecek. Bu şekilde yeni yılda 2 dönemde yapılacak kümülatif yüzde 8,7'lik zam, maaşlara 97 YTL'lik artış şeklinde yansıyacak.

14'ün 2'sinden maaş alan bir devlet memurunun yine aile ve çocuk yardımı dahil halen 1.147 YTL olan aylık maaşı da, Ocak ayında 1.193 YTL'ye, Temmuz ayında ise 1.246 YTL'ye çıkacak. Bu memurun maaşındaki yıllık artış da 99 YTL olarak gerçekleşecek.

Üniversite mezunu olup da 9'un 1'inden işe başlayan bir devlet memurunun halen 1.150 YTL olan maaşı ise, Ocak'ta 1.196 YTL, Temmuz'da da 1.250 YTL olacak. Böylece bu memurun maaşı da 2009 yılında 100 YTL artış görecek.

Buna karşılık genel müdür maaşındaki yıllık artış 332 YTL'yi bulacak. Halen aile ve çocuk yardımıyla 3.818 YTL maaş alan Genel Müdürlere, 2009'un Ocak-Haziran döneminde 3.971 YTL, Temmuz-Aralık döneminde ise 4.150 YTL maaş ödenecek.

YAKLAŞIK 4 KATLIK FARK

Bu arada yeni yılda da en düşük ve en yüksek memur maaşı arasındaki yaklaşık 4 katlık fark, yeni yılda da korunacak.

Günümüzde aile ve çocuk yardımıyla birlikte 1.118 YTL olan hizmetli maaşına karşı, bürokraside en yüksek kademe olan müsteşarlar 4.180 YTL maaş alıyor. Bu şekilde iki kesim arasında 3,7 katlık bir fark bulunuyor.

Geçtiğimiz yıllarda ''düşük maaşa yüksek, yüksek maaşa ise düşük zam'' politikasıyla, memur maaşları arasındaki fark önemli ölçüde azaltılmıştı. Ancak, söz konusu politikanın uzun yıllar devlette çalışan, derece ve kademe artışı almış, aynı zamanda yetki ve sorumlulukları fazla üst düzey bürokratlar ile diğer kamu görevlilerini mağdur ettiği ileri sürülmeye başlanmıştı.

2008'in ardından, 2009'da da bütün memurlara aynı oranda zam yapılarak, mevcut maaş dengesi devam ettirilecek.

Öte yandan 2009'da da memur maaş artışının enflasyonun altında kalması halinde aradaki fark, maaşlara ''enflasyon farkı zammı'' olarak yansıtılacak.

KİM, NE ALACAK ?

Maliye Bakanlığı Bütçe ve Mali Kontrol verilerine göre, çeşitli unvanlardaki memurların ''evli olması ve eşinin çalışmaması durumunda aldığı aile yardımı ile 2 çocuk için hesaplanan çocuk yardımı ve medeni durum ile çocuk sayısına göre belirlenen asgari geçim indirimine göre hesaplanan'' eski ve yeni maaşları şöyle:

Kaynak:
YORUMLAR
avatar
 • avatar
  esma serdar

  ben yüksekokul mezunu ebeyim aldığımmaaş 960 aldığım döner sermaye ise 240 lira ben döner falan istemiyorumonu alsınlar bizde imamlar,polisler gibi rutin maaşımızı bilelim ve alalım 3 aydır döner sermaye alamıyoruz bu adaletmidir böyle hak yiyenler nereye kadar devam edecek sağlıkçılarında sesini duy maliye bakanı

  cevapla
 • avatar
  tülay

  ben11 yıllık hemşireyim y.okul mezunuyum 940 lira maaş lıyorum nerden çıktı 1300

  cevapla
 • avatar
  sabri

  Ya bu öğretmenlerden başka maaş konusunu tartışan yok.Yeter artık yazın yatın 3 ay, ama bu arada maaş işlesin sonra bizim maaş yaetmiyor değin.Bu ülkede 450 ytl ile ev geçindirenler var sayın eğitimci arkadaşlar

  cevapla
 • avatar
  sami

  yazılanlar okuyabiliyorsanız evli ve 2 çocuklu bir aileye ait. birincisi çocuklarınız 15ten büyük olmayacak. onlara maaş yok. ikincisi evli ve eşinizde çalışıyorsa aile yardımı alamıyorsunuz. bir üçüncüsü bu dahada önemli agustosta ögretmenlere 100 küsür ve yan ödeme yapıldı. 1360 ın üzerine 120daha koy. 1480 yapar. bunları dikkate alın. ayrıca bu ülkede kimse şuanda hakettiği parayı alamıyor. devlet veremiyor. ımfden para alsa borca girecek. fazla verse iç borçlanma olacak. makul ölçüde yapmaya çalışıyorlar. kimse yanlış demeç vermesin. biz ögretmenlere düşen sağlıklı ve temiz insanlar yetiştirmek. böyle olunca zaten degerimiz bilinir.

  cevapla
 • avatar
  filiz

  devlete dayamak lazımmış sırtını ki üşütmeyesin.ne olur ne ölürsün memursan.bizler yani esnaflar ne yapsın bize zam veren devlette yok kazanmadan vergi isteyen ler var sadece.

  cevapla
 • avatar
  YANLIŞLIK VAR!!!

  6/1 öğretmenim. Maaşım şu an 1118 YTL. Bu haberde yanlışlık var...

  cevapla
 • avatar
  nefer

  allah aşkına bu verilen maaş rakamları nasıl bulunuyor da böyle teşhir ediliyor anlamıyorum.bende 1. derecede görev yapan bir öğretmenim .aldığım maaş açıklanan 1 .derecedeki öğretmenin 81546 ytl rakamına)hiç te yakın değil.azda yakın olsa diyecek birşey yok ama epey fark var.bu haberleri okuyanlar da sannediyor ki hükümet öğretmenleri paraya boğuyor.

  cevapla
 • avatar
  gobiçölü

  bu maaş bilgilerini hangi ülkeye ait çok merak ettim.türkiye'de çalışanlara ait olmadığı kesin bundan adım kadar eminim.çünkü bende öğretmenim.28 .yılımı çalışıyorum 1 inci derecenin 4üncü kademesindeyim.sıkı durun ağustos maaşını net olarak yazıyorum. 1360ytl.çok merak ediyorum.bu 1680 ytl maaşı hangi öğretmen alıyor.bunu bana birisi açıklasın.bizide böyle koyun sürüleri yerine koymasınlar artık çok ayıp diyorum böyle bilgi verenleri ,bu bilgileri yazarken lütfen biraz doğru bilgi yazssınlar.

  cevapla
 • avatar
  gerçek durum

  1-hesaplar yanlış.yalan. 2-bilgiler yanlış.kasırlı. 3-bu hükümetin ve bürokratlarının bilgilerine güvenilemez. 4-ne tüike ne maliyeye... nede hükümete. 5-zam memura 6,43 dür.sendikalarda menfaatciler.ali tezeli okuyuverin... 6-emekliye ise zamlar yansımıyor. 7-muhalefet hikaye. alıp maaşı işlerine bakıyorlar. 8-zaten milletvekillernide millet seçmiyor. seçemiyor. 9-demokrasi yok. anaysanın ihlali kesin.meşruiyet sorunu var. siyaseten ve demokratik olarak milletvekillerinin meşruiyeti sorunlu. sadece hukuken şekil meşruiyeti var. 10-çıkıp milli irade masalları atmak hikaye. birde asker karışmasın konuşmasın demezlermi...ASKERİN YASAL GÖREVLERİ VAR. 11-toprak satanlara buna engel olmayanlara siyasi ve demokratik meşruiyeti sorunlu olanlara bu ülke bırakılamaz ve güvenilemez. 12-basın yayın da sorunlu ve güvenilemez. GERÇEK DURUM BUDUR. HUKUKCULAR SEÇİM YASASINI NİYE İNCELEMEZLER YAZMAZLAR....

  cevapla
 • avatar
  salih

  atın dilin kemiği yok, 2/2 si öğretmen şu anda 1,330 alıyor 9/1 indeki nasıl 1,334 alır, ayrıca 1546 ytl net maaşlı bir öğretmen de yoktur ancak eşi çalışmayan 2 küçük çocuğu olan vs. olmayacak şeyler yani.

  cevapla
 • avatar
  öğretmen

  112 ytl eşi çalışmayan da alacak mı ? alamayacak diye bi söylenti var

  cevapla
 • avatar
  murat

  devletimiz emeklileri neden düşünmez acaba,yoksa hepsinin öldüğünümü düşünüyor,yada sadece bu memlekette vekil emeklilerinemi zam yapılıyor,onlarada artık bakılsın,bu ülke onlar sayesinde bu seviyelere geldi borçluyuz hepsine...ayrım yapmadan tüm emeklileri bu devlet kucaklamalı...

  cevapla
 • avatar
  Eyup

  ben sağlık calısanıyım 900 ytl maasım var artı 275 döner sermayem var toplam 1.175 ytl oluyor bir imamın maası 1300 alıyormus nerde eşitlik.

  cevapla