Dizel yakıt fiyatı benzini sollayacak

Dizel yakıt fiyatı benzini sollayacak
Motorine olan talep artınca 1 litre benzin ile 1 litre Eurodizel arasındaki fiyat farkı 22 kuruşa geriledi. Böyle olunca dizel otomobilin de avantajı azaldı. Uzmanlara göre, Türkiye’de dizel fiyatı benzinin de üzerine çıkacak
Son güncelleme: 30.05.2015 / 23:26:19

İSTANBUL - Uluslararası piyasalarda petrol fiyatları 2005’te 54, 2006’da 65, 2007’de 96 dolar düzeyindeyken bu yıl 127 dolara yaklaştı. Art arda rekor kıran petrol fiyatları akaryakıt ürünlerinin de zamlanmasına neden oluyor.

Motorine ve benzine gelen zamlar otomobil sahiplerini de zor durumda bırakıyor. Ancak son dönemde sürücüleri zorlayan bir konu da ‘benzin mi, dizel mi?’ sorusu oldu. Çünkü dizel otomobillerin kullandığı yakıt olan Eurodizel’in fiyatı ile benzin arasındaki fark azaldı. Eurodizel olarak bilinen düşük kükürtlü motorinin (50 ppm) litre fiyatı 3,22 YTL’ye kadar yükselirken, benzin fiyatı da 3,44 YTL oldu. Diğer bir deyişle 50 litrelik bir depo benzinin maliyeti 172 YTL iken, dizel araçta bu rakam 161 YTL düzeyinde. 50 litrelik bir depoda benzin-motorin maliyeti farkı 11 YTL’ye kadar düştü.

Hem taşımacılıkta hem de ısıtmada kullanılan dizel yakıta olan talep gün geçtikçe artıyor. 50 ppm dizel dünyada 1.239 dolara satılırken, 50 ppm benzinin fiyatı 1067 dolarda kalıyor.

Türkiye’de motorinin fiyatı yüksek, vergisi düşük. Türkiye’de benzinden alınan vergi yüzde 62’yi, dizelden alınan vergi yüzde 50’yi aşıyor. Buna işletme giderleri de eklenince vergi oranı yüzde 70’i aşıyor.

ARBAY: MOTORİN TÜKETİMİ HIZLI ARTIYOR

NTV yayınına katılan TOBB Petrol ve Petrol Ürünleri Sanayi Meclisi Başkan Yardımcısı Rasih Arbay, Eurodizel tüketiminin son dönemde hızlı bir artış gösterdiğine dikkat çekerek, “Rafinerilere yapılmayan yatırımların sonucunu görüyoruz, yatırım eksikliği var. Motorin sadece otomobil değil, elektrik üretimi, ısınma ve tarımda da kullanılıyor” dedi.

BU İŞ RAYINDAN ÇIKTI

Dizel otomobille benzinli otomobil arasındaki farkın artık kalmadığını belirten Arbay, “Yılda 30 bin kilometre yol yapıyorsan ‘dizel araca farkı ver, kâra geçersin’ deniyordu. Artık böyle bir hesap ortada kalmadı. 60 bin kilometre yol yapman lazım, bu iş rayından çıktı” diye konuştu.

DİZEL 3,66 YTL’YE ÇIKAR

Arbay, şunları söyledi: “Eskiden yaz ayları yaklaşınca benzin fiyatları artardı. Mart-Eylül arası motorin fiyatları dünyada düşerdi. Bugünkü koşullar sürerse Eylül ayı gelince dizel, benzin fiyatlarının üzerine çıkacak ve fiyat 3,66 YTL’ye kadar yükselecektir. Vergiler sabit olduğu için fiyat arttıkça oransal olarak vergi düşüyor. Bu da kimseyi kandırmasın, vergi hala yüksek.”

Kaynak:
YORUMLAR
avatar
 • avatar
  adanadan yaşar

  millete arabaya binmesin diye yakında otogasa cnc ye benzine zaten oluyor zam Allah yardımcımız olsun

  cevapla
 • avatar
  Gerçek fenomen

  Hükümetten bunu duyacak kimse kalmadımı?n'olacak bu akaryakıtın hali?neden bu vergilerden indirime gidilmiyor?AKP ye sırf bu yüzden oy vermeyeceğim.Eskiden kalan bu haraç vergisi aynen devam ediyor.Dünyada bizden başka akaryaıkıtı bu kadar anormal zamlı satan tüketen başka bir ülke daha yok.Ecevit döneminden kalma bu zulüm maalesef devam ediyor.Memurun durumuyla çiftçinın hali içler acısı hale geldi,hükümet %2 zamma devam dedi.seçimler yaklaşıyor,bu parti inşellah kapatılmaz yargı darbesiyle ama halktan ciddi tepkiler var,şu ana kadar,e-muhtıraya,367 entrikasına,cumhurbaşkanlığı seçiminde dönen bizans oyunlarına karşı inadına akp demiştim ama bu defa kim ne derse desin asla akp olmıcak.oy verecek kimsede partide olmıyacağına göre sandık başına gitmemek en iyi seçim olacak benim için.ben üzerime düşen görevi gitmiyerek yapacağım.herkes aynı tepkiyi verirse bunlar olmaz.

  cevapla