Dilek Güngör: Kurdaki artışta FETÖ parmağı

Dilek Güngör: Kurdaki artışta FETÖ parmağı
Kurdaki artışın perde arkasından Gezi'de, 17-25 Aralık'ta, 15 Temmuz'da başarılı olamayan FETÖ çıktı.
Son güncelleme: 12.01.2017 / 08:26:02

Döviz kuru hafta başından beri rekor üstüne rekor kırıyor... Merkez Bankası, kurdaki sert hareketler sonrası likidite hamlesini yaptı; yabancı para zorunlu karşılık oranlarında  indirime gitti. Bu hamlenin piyasaya yaklaşık 1,5 milyar ABD doları ek kaynak sağladığı belirtiliyor. 

Bu işin görünen yüzü... Peki ama kurdaki bu yukarı yönlü sert hareket nereden kaynaklanıyor?  Meclis'te görüşülmeye başlanan anayasa paketi, ay sonunda Türkiye'yi değerlendirecek olan Fitch'in raporu, Moody's'in bankacılık açıklamalarından kaynaklandığı söylentileri ne kadar doğru?

Sabah Gazetesi'nden Dilek Güngör, bugünkü "Dövizde FETÖ operasyonu" başlıklı yazısında kurdaki bu artışın FETÖ bağlantısını yazdı. 


"Türkiye'deki döviz piyasasında günlük hacim 4-5 milyar dolar olduğunu, dün de piyasada 210 milyon dolar civarında bir nakdin döndüğünü belirterek, sermaye piyasalarında faaliyet gösteren birkaç aracı kurumla yaptığı görüşmeden çıkardığı sonuçları okurlarıyla paylaştı.

Dilek Güngör'ün kurdaki artışa dair tespitleri özetle şöyle:

"İşin perde arkasından Gezi'de, 17-25 Aralık'ta, 15 Temmuz'da başarılı olamayan Fetullahçı Terör Örgütü çıktı(FETÖ).

İstanbul Kapalıçarşı ve sermaye piyasalarına uçurdukları, sosyal medyadan pompaladıkları dedikodu tam bir deli saçması... Güya hükümet bankadaki döviz mevduat hesaplarına el koyup TL'ye döndürecekmiş.

Akılları sıra bunu yayıp parayı sistem dışına çıkarmak istiyorlar. Bankalararası piyasada işlem olmamasına karşın vatandaşı korkutup dövize talebi artırmayı, ekonominin çarklarını durdurmayı amaçlıyorlar.

Yaydıkları bu deli saçması dedikodu dün sokakta bir miktar etkili olmuş olabilir.

Bu işin sürdürülebilir olmadığını, döviz kurunun geri çekileceğini kendileri de biliyorlar.
Hatırlayın, geçtiğimiz günlerde de piyasada yabancı para çıkışına karşı önlem alınacağı haberleri yayılmaya başlamıştı. Başta Başbakan Binali Yıldırım ve ekonomi bakanları çıkıp tek tek yabancı yatırımcıyı rahatlatmak zorunda kalmıştı.

Son hamleleri de ona benziyor.

Anlayacağınız, FETÖ, taşla, sopayla, silahla, komployla başarılı olamayınca dedikoduya sarıldı."

Kaynak: Haber10
YORUMLAR
avatar
 • avatar
  Timucin

  Bddk dan tmsf den yada borsadan kaç fetocü atıldı,önce bu soruyu sorun kendinize?

  cevapla
 • avatar
  MEHMET ÖZDEMİR

  Biz de inandık

  cevapla
 • avatar
  ahmet

  ekonomiden anlamayan birisinin yorum işte. Bu yıl ödenmesi gereken özel sektör borcu 100 milyar dolar, 50 milyar dolarda enerjiye gider. 150 milyar dolar lazım bize bu yıl , ihracattan gelmez bu para bu seviyelerde. Sıkıntı büyük. Isıcak para lazım.

  cevapla