Bireysel Emeklilik Sistemi çok kârlı

Bireysel Emeklilik Sistemi çok kârlı
Memurların yüzde 45'inin caydığı Bireysel Emeklilik Sistemi, uzun vadede çok kârlı...
Son güncelleme: 19.06.2017 / 11:45:03

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Bireysel Emeklilik Sistemi'ne (BES) otomatik katılım sayesinde 6 ay gibi kısa bir sürede yaklaşık 490 milyon liralık fon birikimi sağladıklarını bildirdi.

Şimşek, otomatik katılım uygulamasının mevcut bireysel emeklilik sistemine bu yılın ocak ayında entegre edildiğini hatırlatarak, bu kapsamda ilk etapta bin ve üzeri çalışanı olan özel sektörün sisteme dahil olduğunu belirtti.

CAYMA SÜRESİ 15 HAZİRAN'DA DOLDU

Sisteme 1 Nisan'dan itibaren 45 yaş altı kamu çalışanları ile 250-1.000 çalışanı bulunan özel sektörün de dahil olduğunu anımsatan Şimşek, bu kapsamdaki çalışanların 2 aylık cayma süresinin 15 Haziran'da dolduğunu hatırlattı.

MEMUR CAYMA ORANI YÜZDE 45

Uygulama ile Türkiye genelindeki 2 milyon kamu çalışanının BES'e otomatik katıldığını anlatan Şimşek, memurlarda cayma oranının 7 Haziran itibarıyla yüzde 45 olduğunu kaydetti.

Kamu çalışanlarının yüzde 80'inin faizsiz fon tercihinde bulunduğunu bildiren Şimşek, kamu çalışanlarının sistemde biriken fon tutarının da 170.3 milyon lirayı bulduğunu söyledi.

Bireysel emeklilik sisteminde katılımcı sayısının 6.8 milyon kişiye, fon tutarının ise verilen devlet katkısıyla toplam yaklaşık 69 milyar liraya ulaştığını anlatan Şimşek, otomatik katılım sistemi sayesinde de 6 ay gibi kısa bir sürede 500 milyon liraya yakın fon biriktiğinin altını çizerek, şöyle konuştu:

"Her ne kadar cayma oranları şu an için istediğimiz gibi gerçekleşmese de toplam fon tutarı önemli bir rakama ulaşmıştır."

YORUMLAR
avatar
 • avatar
  adem

  biz eve alacak ekmek hesabı yapıyoruz sizde niye caydınız diyorsunuz . Avrupa ile karşılaştırmayın bizi cebimize giren para aç kalmamızı önlüyor . sürünerek yaşıyoruz çok şükür...

  cevapla
 • avatar
  adem

  Niye karlı ki fonu kullanan şirketler zengin mi olacak. Biz bir karını görmedik kar 3 kuruş gözüküyor sistemde

  cevapla
 • avatar
  Kritik

  Haberin başlığı bireysel emeklilik sistemi çok karlı şeklinde iken, içeriğinde bununla alakalı tek bir cümle dahi bulunmamaktadır. Bu habercilik anlayışını kınıyorum.

  cevapla
 • avatar
  yp50

  niye caydı onu araştırın

  cevapla
 • avatar
  Malcolm X

  FAİZLİ İŞLEM olması çok büyük ihtimal olduğu için caymış olmayalım?

  cevapla