Bakan bankalara fena çattı

Bakan bankalara fena çattı
"'Dediğimiz dedik çaldığımız düdük' şeklinde devam etmek istiyorlar"

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, "Bir taraftan faizler, bir taraftan risk algılaması düşüyor ama diğer taraftan da bankalar, 'Dediğimiz dedik çaldığımız düdük' şeklinde devam etmek istiyor. Böyle bir lükse müsaade edemeyiz" dedi.

Çağlayan, faizlerdeki düşüşün kredilere yansımamasını içeren bir soruya "Bugün Türkiye, tarihinin en düşük borçlanma faizini yaşıyor. Bu Türkiye'deki siyasi ve ekonomik istikrar, makro ekonomik başarılar ve risk algılamasının düşük olmasının göstergesi. Diğer taraftan da Merkez Bankası sonunda hidayete erdi ve faiz indirimi yaptı. Tebrik ediyorum ama geç kaldılar. Merkez Bankası bağımsız ama Türkiye ekonomisinden bağımsız olacak lükse sahip değil. Keşke direnmese ve bunu daha önce yapsaydı. Türkiye, Güney Kore'den farklı bir ülke değil. Bugün Güney Korede faizler yüzde 2,5'a düştü, biz de bu rakamlara düşebilecek yapıya sahibiz" yanıtını verdi.

Yeni teşvik sistemin hazırladıkları bir ortamda bütün kurumların hareketlerinin senkronize olması gerektiğine işaret eden Çağlayan, "Ben teşvik sistemini ortaya koymuşum. Bundan faydalanacak KOBİ'lerin, yatırımcının uygun finansman bulması lazım. Bunun için de bankacılık sisteminin bu faiz düşüşüne aynı şekilde uyması gerekiyor. Bir taraftan faizler düşüyor, bir taraftan risk algılaması düşüyor ama diğer taraftan da bankalar, 'Dediğimiz dedik çaldığımız düdük' şeklinde devam etmek istiyor. Böyle bir lükse müsaade edemeyiz." ifadelerini kullandı.

Bundan sonraki regülasyon görevinin Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'nun (BDDK) görevi olduğunu dile getiren Çağlayan, "BDDK, bankaların hak etmedikleri aracı maliyetlerini ve bu fahiş faizlerini kontrol etme yetkisine sahip. Ticaretle, piyasayla ve ahlakla bağdaşmayan faiz uygulaması yapan bankaların kazancı helal değildir. BDDK'nın aktif olması lazım" dedi.

Çağlayan, konut kredilerinde kapama komisyonlarında bir tavan bulunduğunu ama ticari ve tüketici kredilerinde bir tavan olmadığını belirterek, Başbakan Erdoğan'ın Meclis'te olan yasaya bununla ilgili bir hüküm koyulması talimatı verdiğini ve sınırlama getireceklerini söyledi.

Büyüme için iç piyasanın devreye girmesi, iç piyasanın devreye girmesi için de faizlerin düşmesi gerektiğine dikkati çeken Çağlayan, "Bankaların da bu faiz düşüşüne ayak uydurması gerekiyor. Allah gözlerini doyursun. Bunların çoğunun insafı yok. Kazansın elbette ama bu işin bir haddi hududu olmalı. Faiz bütün kötülüklerin anasıdır. Enflasyon faizin sonucudur" diye konuştu.

Kaynak: aa
YORUMLAR
avatar

Henüz hiç yorum girilmemiş. İlk yorumu siz yazın!