2000’den itibaren SSK’dan emekli olanlara müjde

2000’den itibaren SSK’dan emekli olanlara müjde
Sosyal Sigortalar Kurumu’ndan, 2000 yılından itibaren emekli olanlar için, ciddi bir avantaj söz konusu.
Son güncelleme: 02.06.2015 / 02:04:45

Şükrü Kızılot-Hürriyet

SOSYAL Sigortalar Kurumu’ndan, 2000 yılından itibaren emekli olanlar için, ciddi bir avantaj söz konusu.

2000 ve izleyen yıllarda emekli olanlar, emekli aylıklarını kestirmek suretiyle, tekrar SSK’lı olarak çalışmaya başlayıp, örneğin bir ay sonra, tekrar emeklilik talebinde bulunurlarsa, şu anda aldıkları emekli aylığında, "yüzde 50’ye ulaşabilen bir artış" ortaya çıkabilecek. 2000’den sonraki yıllarda artış oranı daha düşük olabilecek.

OLAY NE?

Sosyal Sigortalar Kurumu’ndan emekli olanlara aylık bağlanması, dönemsel olarak farklı şekilde uygulanıyor.

Örneğin;

- 1990-1999 döneminin emekli aylığı, katsayı esasına dayalı gösterge sistemine göre hesaplanıyordu. Aylık hesaplaması da son 10 yılda ödenen prime esas kazançlar dikkate alınmak suretiyle yapılıyordu. Bağlanan aylık da her yıl enflasyona göre yükseltiliyor.

- 1 Ocak 2000 tarihinden itibaren emekli olanlarda ise, emekli aylığı bağlanırken gelişme hızları yani refah payları da hesaba dahil edildi. Ancak, emekli aylığı almaya başladıktan sonra, gelişme hızı (örneğin yıllık yüzde 5), emekli aylığına yansıtılmadı.

- 2007 yılında emekli olan sigortalının ise, emekli aylığı hesaplanırken, 2007 yılına kadar olan gelişme hızı da ayrıca göz önüne alındı.

Böyle olunca, 2000 ya da 2001 yılına kıyasla 2006 ya da 2007 yılında emekli olmak, emekli aylığının tutarı bakımından, daha avantajlı oldu.

Bu duruma göre, 2000 ya da 2001 yılında (izleyen yıllarda olabilir) emekli olan bir işçi, 506 sayılı Kanun’un 63. maddesine göre, emekli aylığını iptal ettirmek suretiyle, 2007 yılında örneğin bir ay çalışıp, SSK’ya bir ay tercihen SSK primine esas tavan ücret üzerinden prim ödedikten sonra, yeniden emekli olursa, emekli aylığı yeniden hesaplanırken,. 2000-2007 dönemi için gelişme hızı uygulanacağı için, emekli aylığı artmış olacak. Bu artış, 2000 yılında emekli olup, 2007’de tekrar çalışıp emekliliğini talep edenlerde en az yüzde 25-30 artış anlamına geliyor. Duruma göre, artış daha fazla da olabiliyor.

SSK Müfettişi Ali Tezel’e yansıyan bir örnek olaya göre, bu şekilde hareket eden bir SSK emeklisinin, 828 YTL olan emekli aylığı, bir aylık çalışma sonrasında, 232 YTL yani yüzde 30 artmış.

2000 ÖNCESİ

Yazımızı okuyan, 2000 yılı öncesi emeklileri "Peki bizim durumumuz ne?" diye merak edebilirler.

İşin doğrusu, 2000 yılından önce emekli olanların, aylık artış durumu, diğerleri gibi net değil.

Son 10 yıllık ücretlerin ortalaması esas alınarak yapılan hesaplama yöntemi nedeniyle, aylığında artış olabilir de olmayabilir deÖ

En iyisi, her sigortalının durumunu önceden araştırıp, hesaplamaları yaptırdıktan sonra karar vermesi.

İLGİNÇ BİR BOŞLUK

2000 yılından itibaren emekli olanlara, aylık bağlanırken;

- Emekli olduğu yıla kadar "gelişme hızı" uygulanıyor.

- Emekli aylığı bağlandıktan sonra, "gelişme hızı" emekli aylığına yansıtılmıyor.

- Buna göre, her yıl Nisan ayında gelişme hızı açıklandığında, emekli sigortalı emekli aylığını kestirip, bir ay normal çalışıp, yeniden emekli aylığı bağlanmasını istemek suretiyle, gelişme hızı, aylığına yansıtılabilir.

Bu boşluğun ve sigortalılar arasındaki eşitsizliğin bir an önce giderilmesinde yarar var.

hürriyet
Kaynak:
YORUMLAR
avatar
 • avatar
  can cankaya

  beki bir emekli 96 97 yıllarında emekli olmuş ise ssk ya gidip aylıgını iptal ettirse 1 ay çalışsa yeniden mi emekli dilekçesi vereçek ve eyer aylıgı iptal ettirdiği için bidaha maaş bağlanmazsa o zaman ne olur bunun açıklamasına yazarsanız mennun olurum

  cevapla
 • avatar
  Aytekin KÜÇÜKÖZCAN

  Geldiğimiz noktada "Ne Yapılabilir" ona bakalım ve Hakkımızı alabilmek için, gerekenin yapılmasını sağlayacak adımları atalım. Örneğin SSK' ya dilekçe verelim, baskı oluşturalım, bu hakkın unutturulmasına meydan vermeyelim.

  cevapla
 • avatar
  haKan pekkara

  yahu madem böyle bi durum var buna devletin el atması lazım hadi biz bu olayı duyduk ama onca medyasız insan var bunların hakkını yememek gerekir bence meclisten bi kanun çıkıp bu hatanın düzeltilip bir daha ki maaşlarına yansıtılması gerek.

  cevapla
 • avatar
  damla

  Degerli arkadaşlarım acaba ssk bu konuda nasıl bir atak yapıp bu dewlete yılarını wermiş emekçilerimizin elinden bu hakkı nasıl alır(acaba ssk veya devlet kanadından nasıl bir hamle gelecek)diye düşünürken bu gece TRT televizyonundan tam da beklediğim gibi bir açılama geldi. Bu şekilde bir uygulama yoluna gidecek olan emeklilerimize ve bunlara anlayış gösterip ellerinden tutmaya niyet edebilecek esnaflara tehdit niteliğinde... Öncelikle fiilen çalışıp çalışmadığını yoklama şartı ve bu yoklama sırası gelene kadar emekli maaşını beklemeleri gerktiği; ayrıyeten formalite icabı giriş çıkış yaptırmaya teşebbüs edecek esnaflarımız hakkında ise savcılığa suç duyurusunda bulunulacağı yönüde bir tehdit daha gelmiştir. Yanai kimse hakkının peşine düşmesin bizim yıldırma ve bezdirme politikalarımız hala emekçilerin aleyhine devam etmektedir . ALLAH yardımcınız olsun...

  cevapla
 • avatar
  TÜMER GÜLER

  soru yazmak yerine yetkili birisi bize ne yapmamız gerektiği konusunda yol göstersin.tüm sorulaar aynı içerikli.bu vatandaşı kim aydınlatacak....

  cevapla
 • avatar
  önder özcan

  bu hata ssk dan kaynaklandıysa düzeltmeyide ssk nın kendisi yapması lazım emeklileri bu saatten sonra bir işe girdiçıktı yaparak zorlamayın sayın bakanın bu hassas konuya el atması lazım

  cevapla
 • avatar
  ahmet

  2000 yılından sonra emekli olan herkez için geçerli (istege bağlı dahil )

  cevapla
 • avatar
  mahmut

  1975 yılında itibaren türkiyenin çeşitli il ve ilçelerinde tünellerde taş ocaklarında sahil dolgularında va çeşitli madenlerde çalıştım dolaisiye bu güne geldik ancak maden tozu ak ciğerimde darp yapmiş bu anlamda akciğer yetmezliği bulunmaktadır sorunlusu kim yada kimlerdir bendiyorumki bu konuda devlet bir çözüm arasın yani halimiz ne olacak saygılarımla Mahmut Örnek

  cevapla
 • avatar
  Aytekin KÜÇÜKÖZCAN

  2000 yılından sonra emekli olanlara yansıtılmamış bir fark varsa; bu farkı otomatikman, SSK'nın şimdi yansıtması gerekmez mi ? Neden girdi çıktı yapılmasına gerek olsun. Madem ki bu fark bizlerin hakkıdır, ille de "hülle" mi yapmamız gerekiyor.

  cevapla
 • avatar
  m.figen kaçar

  burda yazılanlar yorum değil soru burdaki soruların cevaplarını nasıl öğrenebiliriz. mesela ben 1993 yılında ssk ya prim ödedim 2005 yılının haziranında emekli oldum. 5000 iş gününden emekli oldum en alttan ödendiği içinde 547 ytl alıyorum. ben ne yol izlemeliyim ve benim maaşım ne kadar artar.

  cevapla
 • avatar
  orhan

  bu konuda detaylı bir bilgiyi nerden alırız.lütfen bu konuda bilgisi olan yazsın.ne zaman nereye başvuru yapabiliriz,işleyiş sırası nedir

  cevapla
 • avatar
  Şengül TORAMAN

  1991-2000 yılına kadar kamuda işçi olarak çalıştım.Şu anda Özel Şirketde çalısıyorum ssk primim Askeri ücretde yatırılıyor.Emeklimede 2 yıl kaldı benim emekliğime pirimler ne şekilde yansır.

  cevapla
 • avatar
  FADİME KOÇ

  2002 de malülen emekli oldum bende bu yasada faydalanabilirmiyim

  cevapla
 • avatar
  ibrahim şen

  Ortada bir yansımayan bir gelişme hızı varsa, Vatandaşa niye 1 ay çalışıp tekrar emekliliğini isteme yolunu gösterirler, Kurum bu yansımayı hesaplayıp lütfen yansıtsın!, bize akıl verende, üzerine düşeni yapmayanda gerekmez.

  cevapla
 • avatar
  Ahmet

  Emekli aylığımı kestirdikten sonra, 1 aylık çalışmaya emekli olduğum kurumdan mı başlayacam.saygılar.

  cevapla
 • avatar
  mehmet ünal

  acaba 2000 yılında sonra isteğe bağlı sigortadan emekli olanlar için de geçerlimidir.

  cevapla