İsmet Yılmaz: 96 bin 68 öğretmen ihtiyacı var

İsmet Yılmaz: 96 bin 68 öğretmen ihtiyacı var
Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, mevcut öğretmen sayısının 832 bin olduğunu, 96 bin 68 öğretmene daha ihtiyaç duyulduğunu bildirdi.
Son güncelleme: 11.01.2017 / 13:52:45

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, ülke genelindeki 832 bin 26 öğretmen bulunduğunu, 96 bin 68 öğretmene daha ihtiyaç duyulduğunu bildirdi.

CHP Edirne Milletvekili Erdin Bircan'ın öğretmen açığıyla ilgili yazılı soru önergesine yanıt veren Yılmaz, eğitim kurumlarındaki öğretmen ihtiyacının, bütçe kanunlarının verdiği yetkinin yanında Bakanlar Kurulunca tahsis edilen ve Maliye Bakanlığınca kullanım izni verilen kadro sınırlılığında karşılanabildiğini anımsattı.

Tahsis edilen kadroların, illerin öğretmen ihtiyacı yüzdelik oranları dikkate alınarak il milli eğitim müdürlüklerine dağıtıldığını belirten Yılmaz, il milli eğitim müdürlüklerince atama yapılacak alanlar ile bu alanlara atanacakların istihdam edileceği eğitim kurumlarının belirlendiğini belirtti.

Yılmaz, belirlenen bu eğitim kurumlarına, ilgili yönetmelikler ve KHK çerçevesinde yapılan duyurular doğrultusunda, başvuruları kabul edilen adaylar arasından tercihleri ve KPSS puan üstünlüğü esas alınarak atamalar yapıldığını, bu atamalarla eğitim kurumlarının öğretmen ihtiyacının karşılandığını ifade etti.

İsmet Yılmaz, şunları kaydetti:

"Diğer taraftan öğretmen ihtiyacının karşılanamadığı eğitim kurumlarında eğitim öğretimin aksatılmadan sürdürülebilmesi bakımından, valiliklerce ilgili mevzuatı çerçevesinde ve öncelikle öğretmen olma şartlarını taşıyanlar arasından ders ücreti karşılığında görevlendirmeler yapılmaktadır.

Bakanlığımızca 10 Ekim 2016 tarihinde sözleşmeli pozisyona 18 bin 506 öğretmenin ataması yapılmıştır. Bakanlığımızın 9 Kasım 2016 tarihli MEBBİS verilerine göre ülke genelindeki mevcut öğretmen sayısı 832 bin 26, net öğretmen ihtiyacı ise 96 bin 68'dir.

YORUMLAR
avatar
  • avatar
    Asımın Nesli

    Sayın Bakanım ! Bütçe konusundaki endişelerinizi anlıyoruz. Biz de Memur Öğretmenler olarak diyoruz ki; Bizler eğitimini aldığı ve özlemini duyduğu Öğretmenlik mesleğini ülke ve hayat şartları nedeniyle icra edemeyen kamu personelleriyiz. Bizlerin hakkı ve talebi olan Öğretmenlik mesleğine geçişimizin sağlanması konusunda bir çalışma yaparsanız hem gelecek nesilleri eğitim fakültesi mezunu olmayan, direkt olarak bu hususta eğitim almamış görevlilerin ellerine bırakmamış olur hem de biz gibi eğitmeye programlanmış, devlet terbiyesi almış asıl öğretmenleri Milli Eğitim Bakanlığındaki boş öğretmen kadrolarına atayarak hayallerine kavuşturmuş olursunuz Ayrıca kamu personeli olduğumuz için bütçeye ek bir maliyetimiz de olmayacaktır. Bu konuda biz Memur Öğretmenlerin sesini duyacağınızı ve bu vuslata vesile olacağınızı umut ediyoruz. Saygılarımızla...

    cevapla