Türkiye ile ABD arasında F-35 anlaşması

Türkiye ile ABD arasında F-35 anlaşması
ABD'li havacılık şirketi Lockheed Martin'in, Türkiye dahil 11 ülke ile toplamda 440 adet F-35 jeti satışı için anlaştığı bildirildi.

Amerikalı havacılık ve savunma sanayii şirketi Lockheed Martin'in, aralarında Türkiye'nin de bulunduğu 11 ülkeye toplam 440 adet F-35 jeti satışının son aşamasına geldiği aktarıldı.

Reuters'un aktardığına göre, anlaşmanın F-35 kapsamındaki en büyük anlaşma olduğunu belirtiliyor.

2006 yılından beri üretilmeye başlayan hayalet uçaklar, son teknolojik donanımları ve yenilenmiş haliyle bu hafta Paris Havacılık Fuarı'nda görücüye çıkacak.

Lockheed firmasının kontratla ilgili herhangi bir detay verememesine rağmen Reuters, 440 uçağın üç partide teslim edileceğini bildirdi.

​11 ÜLKE BİR ARAYA GELMİŞTİ

Geçtiğimiz hafta F-35 almak isteyen 11 ülkenin yetkilileri ABD'nin Maryland eyaletindeki Baltimore şehrinde bir araya gelmiş ve F-35 jetlerine ekipman üreten Northrop Grumman tesislerinde incelemelerde bulunarak şartları görüşmüştü.

Aralarında Türkiye'nin de temsilcisinin bulunduğu ülkeler Avustralya, Danimarka, İsrail, İtalya, Japonya, Hollanda, Güney Kore, Birleşik Krallık ve ABD.

İlk teslimatın 2020'ye planlandığı görüşmelerde her F-35 savaş uçağı için ilk etapta ortalama 88 milyon dolarlık fiyattan bahsediliyor.

FİYATI ELEŞTİRİLİYORDU

ABD Başkanı Donald Trump da dahil olmak üzere F-35 programı, fiyatlarının çok pahalı olması nedeniyle eleştiriliyordu.

Nitekim, ABD'nin son F-35 anlaşması uçak başına 102 milyon dolar ve 95 milyon dolar şeklinde olmuştu.

 

 

YORUMLAR
avatar

Henüz hiç yorum girilmemiş. İlk yorumu siz yazın!