Tiran ve Sanafir Adaları’nın devri dünyayı etkileyecek!

Tiran ve Sanafir Adaları’nın devri dünyayı etkileyecek!
Mısır, Tiran ve Sanafir Adalarını Arabistan’a verdi. Alışveriş sonucunda adaların değişen statüsü konuyu uluslararası bir noktaya taşıyacak. İşte nedeni...
Son güncelleme: 19.06.2017 / 11:29:37

Sina Yarımadası’nın doğusunda yer alan Tiran ve Sanafir adlı iki ada Suudi Arabistan’a bırakıldı. Mısır ekonomisine katkı sağlayacak 25 milyar dolarlık bir yatırım sözü veren Arabistan adaların yeniden sahibi oldu.

İsrail medyası ise hem Riyad’ın hem de Kahire’nin adaların İsrail’e karşı kullanılmayacağına garanti verdiğini yazdı. Haberlerde İsrail’in Riyad ile işbirliğinin bir sembolü olarak devire onay verdiği ve bu sayede Riyad ile daha yakın işbirliği arzu ettiğine vurgu yapıldı.

İSRAİL'İN ADALAR ÜZERİNDEKİ YENİ STRATEJİK HEDEFLERİ

Sanafir ve Tiran adaları, Tiran Körfezi'nde oldukça stratejik bir konumda bulunuyor.

Tiran Adası, Akabe Körfezi'ni Kızıldeniz’den ayıran Tiran Boğazı'nın girişinde yer alıyor, adanın yüz ölçümü 80 kilometrekare. Tiran'ın 4 kilometre doğusunda yer alan Sanafir Adası ise 33 kilometrekare büyüklüğünde.

Yerleşim yeri bulunmayan adalarda Mısır askerleri 1950'den beri, uluslararası barış gücü askerleri de 1982'den beri konuşlandırılmış vaziyette. Sırasıyla 1956 ve 1967 yıllarında İsrail'in eline geçen adalar daha sonra Mısır'a geri verildi.

İSRAİL'İN EYLAT LİMANI ULUSLARARASI LİMAN OLUYOR! SÜVEYŞ KANALI'NA RAKİP GELİYOR!

Tiran ve Sanafir Adaları’nın Mısır'dan Suudi Arabistan'a bırakılması özelde Ortadoğu’yu ilgilendiren bir konu gibi gözükse de genelde tüm dünyayı etkileyecek sonuçları olduğu ifade ediliyor.

Tiran ve Sanafir adaları Akabe Körfezi’ni Kızıldeniz’e bağlıyor. Sina Yarımadası ile Tiran Adası arası deniz yolu Mısır'ın iç yolu iken adaların Suudi Arabistan’a devredilmesiyle birlikte statüsü değişiyor.

Uluslararası gemiler Sina-Tiran arasını Mısır’a ait olması nedeniyle deniz yolundan geçemiyorlardı. Adaların Suudi Arabistan’a devri ile birlikte adalar uluslararası deniz yolu oluyor. 

Böylelikle İsrail'in Akabe Körfezi’ndeki Eylat ve Aşhod Limanları uluslararası liman statüsü kazanıyor. İsrail Süveyş kanalına alternatif yol açabilecek konuma gelirken, İsrail Ordusu da Kızıldeniz'e çok rahat bir şekilde inebilecek güvenliğe kavuşuyor.

Ayrıca Arabistan adalara kara yolu ile ulaşımı sağlayacak bir proje üstünde de çalışıyor. Arabistan, daha önce Bahreyn’i kendisine kara yoluyla bağlamıştı.

İSRAİL DÜNYA ENERJİ VE TİCARETİNDE SÖZ SAHİBİ OLACAK

Mısır ekonomisinin büyük zarar göreceği alternatif kanalla birlikte İsrail dünya ticaretinde söz sahibi olacak. Enerji yollarını da kontrol edebilecek İsrail, Kızıldeniz’e de bir kapı açmış olacak.

Suudi Arabistan Savunma Bakanı Prens Muhammed bin Selman’ın “Ortadoğu’yu Avrupa’ya bağlayacak alternatif bir rota oluşturacağız.” ifadesi bu noktada yeni başlangıçların habercisi olarak yorumlanabilir.

Kaynak: Haber10
YORUMLAR
avatar

Henüz hiç yorum girilmemiş. İlk yorumu siz yazın!