Theresa May'den Londra saldırısı yorumu: Korkunç

Theresa May'den Londra saldırısı yorumu: Korkunç
Londra'da Müslümanları hedef alan terör saldırısının ardından İngiltere Başbakanı Theresa May ve İşçi Partisinin lideri Jeremy Corbyn açıklama yaptı.
Son güncelleme: 19.06.2017 / 08:02:46

İngiltere Başbakanı Theresa May, Londra'nın kuzeyindeki Finsbury Park Camisi yakınındaki araçlı saldırıyı "korkunç" olarak tanımladı.

MAY: KORKUNÇ BİR OLAY

May, minibüs sürücüsünün aracıyla kaldırımdaki yayalara çarptığı saldırıyla ilgili yaptığı açıklamada, "Bu, korkunç bir olay. Tüm düşüncelerim olayın yaralıları, onların sevenleri ve olay yerindeki acil hizmet görevlilerinde" ifadelerini kullandı.

ACİL KABİNE TOPLANTISI

İngiltere Başbakanlığından yapılan açıklamada, May'in sabah saatlerinde saldırıyla ilgili acil kabine toplantısına (Cobra) başkanlık edeceği duyuruldu.

MAY: MUHTEMEL TERÖR SALDIRISI

May'in ifadelerine yer verilen açıklamada, İngiliz lider, olayın "muhtemel terör saldırısı" olarak ele alındığını kaydetti.

CORBYN: ŞOKE OLDUM

Ana muhalefetteki İşçi Partisinin lideri Jeremy Corbyn de olayın kendisini "şoke ettiğini" belirterek, cami yetkilileri, polis ve caminin bulunduğu bölgeyi de kapsayan Islington Belediyesiyle iletişim halinde olduğunu söyledi.

BRİTANYA MÜSLÜMAN KONSEYİ: İSLAMOFOBİK SALDIRI

Bu arada, Londra merkezli Britanya Müslüman Konseyinden (MCB) yapılan açıklamada, saldırının Finsbury Park Camisi yakınında bulunan "Muslim Welfare House" adlı toplum merkezi önünde yaşandığı bildirildi.

MCB'nin açıklamasında, son dönemde ülkedeki Müslümanların İslamofobik olaylarla karşı karşıya kaldığı anımsatılarak, bu saldırının da İslamofobik olayların "bugüne kadarki en şiddetli tezahüratı" olduğu kaydedildi.

BÖLGEDE TÜRKLER DE BULUNUYOR

Caminin bulunduğu ve adını aldığı Finsbury Park semti, genellikle konutların bulunduğu yerleşim alanlarından oluşuyor, Türkçe konuşan toplumun üyeleri de bu bölgede yoğun olarak ikamet ediyor.

YORUMLAR
avatar

Henüz hiç yorum girilmemiş. İlk yorumu siz yazın!