The Guardian: Eski DEAŞ'lılar Türkiye'ye geçiyor

The Guardian: Eski DEAŞ'lılar Türkiye'ye geçiyor
The Guardian DEAŞ'tan ayrılan yüzlerce militanın evlerine dönebilmek için İdlib'e yığıldığını oradanda Türkiye'ye girmeye çalıştıklarını iddia etti.
Son güncelleme: 13.09.2017 / 22:14:37

DEAŞ'dan ayrılan yüzlerce cihatçının kaçış umuduyla Suriye'nin İdlib vilayetinde Türkiye sınırına yığıldığı iddia edildi. 

The Guardian gazetesi haberinde, bu cihatçıların onlarcasının son haftalarda Türkiye'ye girdiğini de öne sürdü.

Gazetenin Martin Chulov imzalı haberinde, Suudi Arabistanlı dört militanın kaçakçılara kişi başına 2 bin dolar (yaklaşık 7 bin Türk Lirası) ödeyerek Eylül başında Türkiye'ye giriş yaptıkları belirtiliyor.

Guardian, Türkiye sınırının sıkı bir şekilde korunduğunun da altını çiziyor.

Gazete ayrıca DEAŞ Suriye ve Irak'ta toprak kaybetmeye devam ettikçe militanların bu ülkeler içinde başka yerelere göçünün geçen yıl boyunca devam ettiğini yazdı.

TÜRKİYE ÜZERİNDEN EVLERİNE DÖNMEYE ÇALIŞIYORLAR

DEAŞ terör örgütünün yüzlerce eski üyesinin Türkiye sınırındaki İdlib vilayetinde toplandığı belirtiliyor.

İddiaya göre, İdlib'e kaçan bu yabancı teröristlerin birçoğu Türkiye üzerinden evlerine dönmeyi umuyor. 

Haberde, son haftalarda 'birkaç düzine eski savaşçının Türkiye'nin güneyine geçtiği' de iddia edildi.

DÖRT SUUDİ AŞIRILIKÇI TÜRKİYE'YE 8 BİN DOLARA GEÇTİ

İddiaya göre, son haftalarda birkaç düzine eski savaşçı sıkı koruma ve kontrol olmasına rağmen sınırı geçerek Türkiye'nin güneyindeki kent ve kasabalara geldi.

Gazetenin 'Suudi Arabistanlı aşırılıkçılar' diye nitelediği dört kişi, insan kaçakçılarına 2 biner dolar ödeyerek eylül başında Türkiye'nin güneyindeki bir noktaya geçti.

300 ESKİ MİLİTAN VAR

Suriye'den ağustos sonunda kaçan bir Suudi vatandaşının anlattığına göre, yaklaşık 300 eski DEAŞ üyesi İdlib'in kuzeyinde, şu an El Nusra'nın hâkim olduğu bölgede biraraya gelmiş durumda.

İsmini Ebu Saad olarak veren 26 yaşındaki eski DEAŞ'lı, bu kişilerin birçoğunun Suudi olduğunu, aralarında Avrupa, Fas ve Mısırlı eski militanların da bulunduğunu anlattı.

Eski DEAŞ üyesi, "İdlib'de kaçmaya çalışan yaklaşık 300 kişi var. Birçoğu Suudi. Bazıları ailelerini son bir defa görmek istiyor ve başlarına ne gelecekse kabul edeceklerini söylüyor. Hiçbirinin artık DEAŞ'a inandığını sanmıyorum. Hepsinin kaçmak için bir sebebi vardı." dedi.

Ebu Saad, "Çoğu benim gibi gitmek istiyor. Birçoğu, birlikte savaştıkları grubun kendilerine oyun oynadığının farkındalar. Diğerleri de Nusra'ya güvenmiyor. Birlikte savaştıkları kişilerin doğru yolda olduğuna inanan fazla kişi yok." diye konuştu.

 

60 Saniyede 10 Gündem

YORUMLAR
avatar
 • avatar
  osman

  BU ŞEREFSİZLER DÖKTÜKLERİ MÜSLÜMAN KANINDA GEBERSİNLER İNŞALLAH...YÜREĞİMİZ KALDIRMIYOR BU ŞEREFSİZLERE MÜSLÜMAN DENMESİNİ....

  cevapla
 • avatar
  Erdo Baba

  Bu sözde müslümanların 1 tane yahudi öldürdüğünü gördünüzmü, şerefsizler asıl vatanınız israile gidin ve sınırımızı geçmek isteyenleri de yakalamayın ya öldürün yada geri püskürtün ...

  cevapla