Suriye’de adım adım işgale

Suriye’de adım adım işgale
Rusya ve ABD Suriye’yi adım adım bölüşüyor. ABD, PKK işgali altında bulunan bölgede yeni bir üs kurmak için hazırlıklara başladı.
Son güncelleme: 17.07.2017 / 11:25:58

Suriye’de terör örgütü PKK’yı piyade gücü gibi kullanan ABD, işgal altındaki bölgede yeni bir üs kurmak için harekete geçti. 

PKK’nın denetimi altındaki Haseke’nin 40 km batısında kurulacak üsse yeni ABD’li askerlerin getirilmesi bekleniyor. ABD’nin kuracağı yeni üs de PK’nın adeta terör merkezi haline getirdiği Fırat doğusunda yer alıyor. 

ABD, Rumeylan, Kamışlı, Ayn el Arap ve Tel Abyad’daki bölgelerde üslenmiş durumda.

Bin 300’den fazla özel kuvvet askeri ve eğitimci de ABD adına bu bölgede faaliyet gösteriyor. Bu askerler DEAŞ’a yönelik operasyonlara PKK’lı teröristlerle birlikte katılıyor. 

ABD’nin Türkiye’nin “kırmızı çizgi” olarak gördüğü Münbiç’te de ani müdahale güçleri yer alıyor. ABD, Rumeylan ve Ayn el Arap’a inşa ettiği askeri havaalanlarının yanı sıra Kamışlı’daki havaalanını da etkin bir şekilde kullanıyor. 

Kamışlı Havalimanı’ndan Suriye’nin başkenti Şam ve Lübnan’ı başkenti Beyrut’a düzenli uçuşlar da yapılıyor.

49 YILLIK İŞGAL İMZASINA ONAY

ABD bu şekilde Suriye’nun kuzeyine yerleşmeye çabalarken Rusya Suriye’yi 49 yıllığına ipotek altına aldı. Rusya askeri polis teşkilatının Suriye içinde faaliyet göstermesinin de kapısını aralayacak olan anlaşma önceki gün Rusya parlamentosu tarafından onaylandı. 

Anlaşma gereği ayrıca Rusya, Suriye’nin Akdeniz kıyısında yeni üs inşa etme hakkı kazandı. 

Öte yandan zaten var olan Rus üslerinin kapasitesinin arttırılıp güçlendirilebileceği de anlaşma maddelerinden biri. Rus gemilireni Şam yönetiminin onayını beklemeden istedikleri gibi bu üsleri kullanabilecek.

PKK’DAN AYNI SENARYO

Suriye’yi parçalamak için bölgenin demografik yapısını değiştirmeye çalışan PKK, Tel Abyad’ı işgal ettikten sonra uyguladığı senaryonun aynısını Rakka’da da hayata geçirdi. 

PKK, çatışmalar ya da DEAŞ işgali nedeniyle şehirden kaçmak zorunda kalan Rakkalıların evlerine dönmesine izin vermiyor. Bölgedeki kaynaklar, çok sayıda evin PKK’lı teröristler tarafından yağmalandığını, yakıldığını ve ABD’li askerlerin bu yaşananlara göz yumduğunu bildirdi. 

PKK, Tel Abyad’da bu uygulamaya imza atmış ve sivillerin geri dönmesine izin vermemişti. Terör örgütü, şehirden çıkmayan Suriyelileri ise, “Evlerinizin koordinatlarını DEAŞ hedefi diyerek koalisyona bombalatırız” diyerek tehdit etmişti.

Cihat Arpacık/YeniŞafak

YORUMLAR
avatar
 • avatar
  veli

  Türkiye askeri bir şekilde ABD askeri ile karşı karşıya gelecek gibi. Tabi ki bu noktada Rusya'nın gerçek yüzü meydana çıkacaktır. Türkiye de yol haritasını ona göre çizecektir. Zaten böyle yapmazsa 50 yıl kaybeder. Yani Rusya için güven testi başlamıştır. Türkiye'ye güvenmeyip ABD ile iş tutan Rusya ile işimiz olmamalı. III. Dünya savaşının düğmesine basıldı ama kimsenin haberi yok gibi. Buradan Haber10 portalından aylar öncesinden yaptığım ve yayınlanan yorumumda altını çizmiştim. İş dönüp dolaşıp III.Dünya savaşının kapısına dayanacak. Rusya o zaman çok önemli karar verecek. Haçlı zihniyetinin yanında mı yer alacak yoksa Bölge blokunun yanında mı? demiştim. Bakın o günlerin eşiğine gelindi bugün. Rusya'ya tavsiyem, ABD, AB, İngiltere, Vatikan, İsrail blokunun değil, için Türkiye'nin de bulunduğu blokun yanında yer almasıdır. Takdir kendilerinindir. Çiçeği ateş, ateşi çiçek görme lüksü yok bu işte. Buda acizane hatırlatmamdır. Rusya'nın yanlış adımlarla kendisine olan güveni yireceğine ihtimal vermek istemem doğrusu.

  cevapla
 • avatar
  levent o

  Suriye yi gerçekten adım adım bölmeye çalışıyorlar Türkiye Suriye hududu sınırları içerisindeki bölgeyi de Pkk ya verip yer altı zenginliğini sömürecekler bizi de pkk illeti ile karşı karşı bırakmayı hesaplıyorlar Müslüman ülkeler de bir birine düşürüp seyrediyorlar

  cevapla