Rojava’da Kürt katliamı yapıldı mı?

Rojava’da Kürt katliamı yapıldı mı?
Suriyeli Kürt gazeteci Siyamend Haco, Kürt bölgesinde (Rojava) Özgür Suriye Ordusu ve dini gruplar tarafından Kürt katliamı yapıldığı yönündeki haberlerin gerçeği yansıtmadığını söyledi.
Son güncelleme: 28.05.2015 / 18:55:26

Yöneticisi olduğu haber kurumuna bağlı her yerde çalışanları olduğunu belirten Haco, “Suriye’nin Kürt bölgesinde (Rojava) katliam yok. Bu, PYD’nin bir propagandası. Burada PYD ile rejimle savaşmak için bölgeye gelen Müslüman gruplar arasında çatışmalar var.” dedi.

Suriye’de iç savaş çıktığından beri bölgedeki gelişmeleri yazan gazeteci Siyamend Haco, aynı zamanda Avrupa Kürt Araştırmaları Merkezi’nde görev yapıyor. Cihan Haber Ajansı'na açıklamalarda bulunan Haco, Suriye’nin Kürt şehirlerinin tamamında birlikte çalıştığı arkadaşları olduğunu, gelişmeleri olay yerinden takip ederek en doğru şekilde yazdıklarını dile getirdi. Kürt bölgesinde herhangi bir katliamın olmadığını anlatan Haco, PYD ile rejime karşı savaşan Müslüman gruplar arasında çatışmalar olduğunu belirtti. Haco, “PYD, uzun zamandır Özgür Suriye Ordusu’na bağlı birliklerin sivil Kürtleri katlettiğini söylüyor. Bölgedeki hiçbir arkadaşımız bunu doğrulamıyor.” diye konuştu.

PYD ile İslami gruplar arasında yaşanan çatışmalarda bazı sivillerin hayatını kaybettiğini anlatan Haco, bu saldırıları daha çok PYD’ye bağlı YPG birliklerinin yaptığını dile getirdi. Haco, şöyle dedi: “Bölgedeki bağımsız gözlemciler de PYD’nin, ölen bu sivillerinin sayısını oldukça abartılı gördüğünü belirtiyor. PYD ile İslami birliklerin çatışmaları da tesadüf değil. Haziran ayının sonunda PYD, gözaltına aldığı gençlerin serbest bırakılması için gösteri yapan sivilleri taradı. Bu saldırıda 6 kişi hayatını kaybetti, onlarca kişi yaralandı. PYD, onlarca göstericiyi gözaltına aldı, işkence yaptı. Kürt partilerinin bürolarını, gençlik merkezlerini ateşe verdi. PYD, böylece sempati kaybetti. PYD, bu imajı düzeltmek ve kendisini tek güç haline getirmek için hem Kürtler nezdinde İslami gruplara saldırıyor.”

“PYD, bugüne kadar Beşşar Esed rejimiyle bağlantısını kesmediği bir gerçek.” diyen Kürt gazeteci Haco, aynı zaman Rusya’nın Dışişleri Bakanlığı'yla da ortak çalışmalar yürüttüğünü iddia etti. PYD’nin, Baas rejiminin Kürt bölgesindeki kurumlarını koruduğunu herkesin bildiğini dile getiren Haco, “Dün Kobani’de arkadaşlarımızın geçtiği bir bilgi var. PYD ve milisleri, Suriye ordusunun helikopter sahasını koruyor. Bu sahadan kalkan helikopterler, rejim karşıtı halka saldırıyor. PYD ile Beşşar Esed’in ordusu arasında hatırı sayılır ortak bir çalışma var. Bu ortak çalışmayla, işbirliğiyle Özgür Suriye Ordusu’na destek veren İslami gruplara düşmanlık yapılıyor ve yok edilmeleri hedefleniyor. PYD, böylece rejime karşı direnen güçleri zayıflatmaya çalışıyor." şeklinde konuştu.

Haco, bazı İslami grupların, ‘Kürtlerin namusu ve malı size helaldir’ şeklinde çağrı yaptığına yönelik iddiaların da gerçekle bir ilgisi olmadığını söyledi. Haco, “Bu bir propagandadır, böyle bir şey duymadık. İslami gruplar, ‘Kürtler bizim kardeşlerimiz, rejimle savaşmaya geldik.’ diyorlar. Camilerden, Kürtlerin malı ve canı için çağrı yapıldığı iddialarını sadece PYD basınından duyduk.” ifadelerini kullandı.

Kaynak: cihan
YORUMLAR
avatar
 • avatar
  tirex

  buadamın bu haberinin doğru olduğu ne malum. veya bir fato yapıştırıp böyle bir haber yabılmadını nnı kim söyleyebilir.şavaşta yerşey yabilabilir.ya bölgeden gelen görüntüler onlardamı yalan.

  cevapla
 • avatar
  caro46

  Kürtler, başta Avrupa, Rusya ve Süriye'nin desteğini alabilmek için (tıpkı yahudiler gibi katliam olgusunu kullanarak) katliama uğradıklarını ileri sürüp, kendi yaşam alanlarında yaşayan tehlike olarak gördükleri azınlıklara yapacakları katliamı şimdiden haklı göstermek için hem medya hem de siyasi alanı kullanmaktalar.Kerkük'te olduğu gibi. Ve ne yazık ki kendilerini kullandırmaktan da bıkmamışlardır. Kısacası, huzursuzluk diz boyu olacaktır.Bu işten hep Batı dünyası istifade edecektir.Ve bunu da o kürtler biliyor.Bile bile lades yapacaklar.Ama ALLAH her zaman mazlumun yanındadır. Kim olur sa olsun.

  cevapla
 • avatar
  bekir ziya

  Bir fasık size bir haber getirdiğinde onu iyice araştırın diye buyuruyor Kur'an. Bunlardan ala fasık?!

  cevapla
 • avatar
  hakan

  madem katliam yok abd iran suriye neden katliam var ve kınıyoruz diyorlar yoksa bile size neden bu kadar görev düşüyor anlamadım olmadığına dair neden bukadar yalana başvuruyosunuz ölen insandır insan kim olduğu önemli değil 5 dakka insan olun... ,

  cevapla