Rima Halef'i istifaya götüren İsrail raporu

Rima Halef'i istifaya götüren İsrail raporu
BM Batı Asya Ekonomik ve Sosyal Komisyonu İcra Sekreteri Rima Halef, İsrail'i ırkçılıkla suçlayan rapor nedeniyle istifa ettirildi.

Birleşmiş Milletler (BM) Batı Asya Ekonomik ve Sosyal Komisyonu (ESCWA) İcra Sekreteri Rima Halef, İsrail'i ırkçılıkla suçlayan rapor nedeniyle istifa etti. Halef'in istifası Amerika Birleşik Devletleri ve İsrail tarafından memnuniyetle karşılandı.

Rima Halef'in komisyonu tarafından hazırlanan "İsrail'in Filistinlilere karşı Uygulamaları ve Apartheid Sorusu" başlıklı raporda Apartheid'in tanımlaması yapılıyor. 

İsrail hukukunun, ırka dayanan tahakküme karşı muhalefeti etkin bir şekilde kanunsuz kıldığından bahsedilen raporda, İsrail'in hukuksuz bir şekilde topraklarda hak iddia ettiğine yer verildi.

İsrail'in Yahudi nüfusunu artırmak için uyguladığı nüfus politikasına da değinilen raporda, Yahudilerin pek çok hakla donatıldığını aynı haklardan Filistinlilerin mahrum edildiği belirtildi. 

Raporun en dikkati çeken kısımlarından biri ise Filistinlilerin 1967'den bu yana millet olarak, dört alanda yaşamlarını sürdürmeleri. 

Bu bölgelerde Filistinli nüfusun bir kısmına, görünürde farklı muamele edilmekte fakat hepsi ortak olarak apartheid rejiminden kaynaklanan ırkçı baskılara maruz kalmaktadır:

1. Özel sınırlamalarla İsrail vatandaşı Filistinlilerin yaşamlarını idare eden medeni kanun;

2. Kudüs'te yaşayan Filistinlilerin yaşamlarını idare eden sürekli oturum kanunu;

3. Mülteci kamplarındakiler de dahil olmak üzere, Batı Şeria ve Gazze Şeridi'nde 1967'den beri süregelen işgal şartları altındaki Filistinlilerin yaşamını idare eden askeri hukuk;

4. İsrail'in kontrol ettiği alanın dışında yaşayan mülteci veya sürgüne gönderilmiş Filistinlilerin geri dönüşlerini imkansız kılma politikası.

YORUMLAR
avatar

Henüz hiç yorum girilmemiş. İlk yorumu siz yazın!