Rafsancani'nin cenaze töreninde mahşeri kalabalık

Rafsancani'nin cenaze töreninde mahşeri kalabalık
Hayatını kaybeden Ali Ekber Haşimi Rafsancani'yi son yolculuğuna mahşeri bir kalabalık uğurladı. Cenaze namazını Hamaney kıldırdı. Cenazede olaylar çıktı.
Son güncelleme: 14.01.2017 / 07:59:40

Haber10-ÖZEL

Önceki akşam ani bir şekilde hayatını kaybeden İran'ın eski cumhurbaşkanlarından Ali Ekber Haşimi Rafsancani son yolculuğuna uğurlandı. 
Cenaze namazını Ayetullah Hamaney kıldırdı.  Cenaze töreninde olaylar çıktı, öfkeli kalabalık bariyerleri devirdi.  Bazı gruplar "Mesajımız açıktır, Sınırlamalar/Tehditler Kırılsın", "Ölüm Rusya'nın üzerine olsun", "Rusya Büyükelçiliği Casusluk yuvasıdır"  ve "Hatemi'nin Himayeti, Haşimi'nin Vasiyetidir" şeklinde sloganlar attı.

İran polisi, kalabalığın arasındaki bir kişiyi gözaltına almak üzere harekete geçtiğinde büyük bir arbede yaşandı. Kalabalık, gözaltı yapmak isteyen polise müdahale etti. 

​İran Haber Ajansları, önceki akşam (8 Ocak 2017 Pazar) İranlı Din ve Siyaset adamı Ayetullah Ekber Haşimi Rafsancani’nin(82) kalp rahatsızlığı nedeniyle kaldırıldığı Şüheda Hastahanesi’nde hayatını kaybettiğini duyurdu. 

Bu haberin ardından Tahran sokakları, Rafsancani’nin hayatını kaybettiği hastaneye gitmek için harekete geçen kalabalıklarla doldu. Haşimi Rafsancani’nin vefatı sebebiyle ülkede 3 gün yas ilan edildi.

CENAZE NAMAZINI ALİ HAMANEY KILDIRDI

Rafsancani’nin cenaze namazını İran Dini Lideri Ali Hamaney’in kıldırdı.  İran Dini Lideri Ali Hamaney yayınladığı taziye mesajında “… Eski dost ve Devrim ile İslam Cumhuriyeti boyunca yol arkadaşı, Hüccetul İslam Şeyh Ekber Haşimi Rafsancani’nin bu ani vefat haberini aldım. İşbirliği ve arkadaşlığımızın üzerinden geçen 59 yılın ardından böylesi bir yol arkadaşının yokluğu gayet yıkıcı ve zor olacaktır…”  demişti. 

HUMEYNİ'NİN KABRİ BAŞINA DEFNEDİLİYOR

Cenaze namazının ardından ise Rafsancani’nin cenazesi defin edilmek üzere İran Devrimi Lideri Ayetullah Humeyni’nin mezarının bulunduğu alana götürülüyor. Rafsancani, Ayetullah Humeyni’nin kabri başına defnedilecek.

SOKAKLAR DOLDU TAŞTI

Ayetullah Rafsancani’nin cenaze töreninde sokaklar doldu taştı. Ölüm haberinin geldiği önceki akşam halk yine sokaklara çıkmış ve yürüyüş yapmıştı.


İşte o kalabalıklar bugün cenaze töreninde sokakları doldurdu. Gelen bilgilere göre yaklaşık 4 milyon insan cenaze töreninde sokaklardaydı. Cenazede Reformist lider Hatemi'nin poster ve fotoğraflarının yer aldığı cenaze töreninin, İmam Humeyni'den sonraki en büyük ve kalabalık cenaze töreni olduğu bildiriliyor.FAİZE RAFSANCANİ'DEN SEMBOL İŞARET

Bugün de reformcular cenaze töreninde "Ya Hüseyin Mir Hüseyin" sloganları attı. Reformist Lider  Mir Hüseyin (mir hüseyin musevi) 8 yıldır ev hapsinde tutuluyor.    Rafsancani’nin kızı Faize Rafsancani de  cenaze töreninde reformcuların sembol işaretini yaptı.;

ANİ ÖLÜMDE KUŞKU

Ali Ekber Haşimi Rafsancani'nin ölümü, taraftarlarınca şüpheli bulunmuş ve öfke patlamasına neden olmuştu.  Ani ölümle ilgili olarak İran Sağlık Bakanı  Amir Mohsen Dayay'ın, doktorları suçlayıcı açıklaması da bu şüpheyi beslemişti. Bakan Dayay, "Rafsancani"nin yanında kendi doktorları yoktu. Bana gelen haberlere göre dokrorlar, üzerine düşeni yapmamış" demişti.

3 GÜN YAS İLAN EDİLDİ

Ayetullah Haşimi Rafsancani, önceki gün tedavi gördüğü Tahran'daki Şuhaday-i Tecriş (Tecriş Mahallehesi Şehitleri) Hastanesinde kalp yetmezliğinden  hayatını kaybetmişti.

Ali Ekber Haşimi Rafsancani'nin bu ani ölümünün ardından Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, Rafsancani'yi 'devrimin büyük bir şahsiyeti, direnişin idolü ve sabrın sembolü' olarak nitelendirerek, ülkede üç günlük yas ilan edildiğini duyurmuştu. 

Kaynak: Haber10
YORUMLAR
avatar

Henüz hiç yorum girilmemiş. İlk yorumu siz yazın!