NYT: Irak'ta İran kazandı, ABD kaybetti

NYT: Irak'ta İran kazandı, ABD kaybetti
The New York Times gazetesi, ABD'nin 14 yıl önce işgal ettiği Irak'a hakim olan tarafın İran olduğunu yazdı.

ABD, 14 yıl önce Saddam Hüseyin'i devirip, daha yenilikçi ve batıya dönük bir Orta Doğu yaratmak için Irak'ı işgal etti.

The New York Times gazetesi, işgale uğrayan Irak'a hakim olmayı başaran tarafın İran olduğunu belirterek, "ABD ülkeyi kendisine teslim ettikten sonra İran, Irak'a hükmediyor" diye yazdı.

"İRAN, IRAK'TA DAHA ŞANSLI"

Gazete, ABD'nin, Irak'ta 4 bin 500 Amerikan askerinin hayatını ve 1 trilyon dolardan fazla parasını harcadığını not ederek, İran'ın, Irak'ta ‘bağımlı bir devlet yaratma şansı' olduğunu savundu.

Gazete analizinde şu ifadelere yer verdi:

"ABD 14 yıl önce Saddam Hüseyin'i devirmek için istila ettiği Irak'ı, yüzü batıya dönük ve demokratik bir Orta Doğu için mihenk taşı olarak gördü.

Ve bu uğurda çok kan ve servet akıttı: 4 bin 500 Amerikan askeri öldü, 1 trilyon dolardan fazla para harcandı.

İlk günden beri İran farklı bir şey gördü: 1980'lerde acımasızca savaştığı Irak'ı bağımlı bir devlet yapma şansı.

Eğer bu savaş başarılı olursa, Irak bir daha asla tehdit oluşturmayacaktı. Ve bölgede İran etkisini yaymak için bir sıçrama tahtası görevini görecekti.

Bu mücadelede İran kazandı, ABD kaybetti."

"ABD GÖREVİNİ UNUTTU ANCAK İRAN UNUTMADI"

Geçen 3 sene boyunca Amerikalıların Irak'ta DEAŞ'la savaşa odaklandığını hatırlatan gazete, 5 binden fazla askerin ülkeye dönerek örgütü Musul'dan temizlemek için yardım ettiğini belirtirken İran için şu değerlendirmeler yapıldı:

"Fakat İran hiçbir zaman görevini unutmadı: Irak'ın askeri olarak bir daha kendisini asla tehlikeye atamayacak şekilde komşusuna hakim olmak ve Tahran'dan Akdeniz'e koridoru etkili bir biçimde kontrol etmek için (Irak'ı) kullanmak."

YORUMLAR
avatar

Henüz hiç yorum girilmemiş. İlk yorumu siz yazın!