Mekke’nin dünyanın merkezi olduğu ispatlandı

Mekke’nin dünyanın merkezi olduğu ispatlandı
Mekke’nin dünyanın merkezi olduğunun ispatlanmasının ardından İslam âlimleri Doha’da toplandı. Âlimler, Greenwich saati yerine Mekke saati kullanılması çağrısında bulundu
Son güncelleme: 02.06.2015 / 03:33:31

Haber Merkezi / TİMETURK

Jeoloji ve İslam Hukuku konusunda uzman Müslüman ilim adamları, önceki gün Katar’ın başkenti Doha’da düzenlenen “Dünyanın Merkezi Mekke” adlı konferansta bir araya geldi. İlim adamları, dünya saat ayarlamasında ölçü alınan ve Greenwich olarak bilinen saat dilimi yerine Mekke saat diliminin ölçü olarak alınmasını talep etti. Bilindiği gibi Mekke-i Mükerreme’nin dünyanın merkezi olduğunu savunan teori yakın zamanda yapılan bilimsel araştırmalarla kanıtlanmıştı.

Katılımcılar, Greenwich saati (GMT = Greenwich Mean Time) yerine Mekke saatinin esas alınarak ortak İslami bir saat diliminin oluşturulması çağrısında bulundu. Çünkü Mekke saati dünyanın her yerinden kıble yönünü belirliyor, akrepleri klasik saatlerin aksine Kâbe-i Şerif etrafında yapılan tavaf hareketleri gibi soldan sağa doğru dönmektedir.

Bir gün süren konferansa Prof. Dr. Yusuf el-Karadavi’nin yanı sıra Kur’an ve Sünnetin bilimsel mucizeliği üzerine yaptığı araştırmalarıyla tanınan, İngiltere Galler Üniversitesi’nde jeoloji dersleri veren Mısırlı bilim adamı Prof. Dr. Zağlul en-Naccar, Mekke saatinin mucidi Mühendis Yasin eş-Şuk gibi konusunda uzman birçok ilim adamı katıldı.

Yusuf el-Karadavi

El Karadavi, İslam Hukuku, geometri, astronomi ve hukuk alanında uzman kişilerin Mekke’nin neden dünyanın merkezi seçildiği ve Allah’ü Teala’nın Beytü’l Haramı neden Müslümanlara kıble olarak tayin ettiğine dair yürüttükleri çaba ve araştırmalara ilişkin takdirlerini ifade etti.

Aynı zamanda Dünya Müslüman Âlimler Birliği Başkanlığını da yürüten Yusuf el-Karadavi “ Müslümanların kıblesinin muazzamlığını pekiştirmek için yapılan bilimsel araştırma ve ulaşılan neticeleri takdirle karşılıyoruz” dedi. El Karadavi “Mekke’nin Dünyanın merkezini oluşturduğu teorisinin ispatlanması İslami kimliğin pekiştirilmesi ve tespit edilmesidir, ayrıca Müslümanın diniyle, ümmetiyle ve medeniyetiyle gurur duygusunu pekiştirecektir” diye konuştu.

“Diğer din ve medeniyetlerin aksine İslam’da din ile bilim arasında bir çatışma yoktur” diyen el-Karadavi bununla ilgili Kur’an-ı Kerim’den Yüce Allah’ın (cc) şu buyruklarını kanıt olarak gösterdi: “De ki; Eğer doğru söylüyorsanız kesin delilinizi getirin”, “Eğer doğru söylüyorsanız bana ilme dayalı bir biçimde haber verin”, “Yanınızda bize çıkaracağınız bir ilminiz var mı?”.

DÜNYANIN MERKEZİ MEKKE

Öte yandan Prof. Dr. Zağlul en-Neccar, “Mekke’nin dünyanın tam merkezinde yer aldığını artık bilimsel ispattan sonra şek götürmez bir gerçektir” dedi. Neccar, bunun delilinin de Prof. Dr. Hüseyin Kemaleddin’in dünyanın başlıca şehirlerinden kıble yönünü belirlemeye çalışırken Mekke-i Mükerreme’nin yerküreyi oluşturan yedi kıtanın hepsinin etrafından geçen bir dairenin tam ortasında yer aldığını ispatlamasını gösterdi.

En Neccar Mekke-i Mükerreme’yle aynı meridyen çizgisi üzerinde yer alan yerler pusulada manyetik iğnenin belirlediği manyetik kuzeyle kutup yıldızının belirlediği gerçek kuzeyle uyumlu olduğunu söyledi.

Ünlü jeolog “Mekke-i Mükkereme’nin meridyen çizgisinde her hangi manyetik bir sapma bulunmamakta. Hâlbuki aralarında Greenwich’in de bulunduğu diğer tüm meridyen çizgilerinde manyetik bir sapma var. Hatta Greenwich meridyeninde batı yönünde 5.8 derecelik manyetik bir sapma olduğu bilimsel olarak ispatlanmıştır” dedi.

En Neccar İngilizlerin, gölgesi ve izleri halen sürmekte olan Britanya Sömürgeciliği döneminde Greenwich meridyenini bir saat ölçüsü olarak dünyaya zorla dayattığına işaret etti.

RAKAMLARLA MERKEZİ İSPATLADI

Bu arada, Kahire Üniversitesi’nde mimarlık dersleri veren, “Uluslararası Kur’an ve Sünnet’te Bilimsel Mucize Kurulu” üyesi Prof. Dr. Yahya Veziri konferansta sunduğu araştırmada bilgisayar yardımıyla dünyanın önde gelen şehirlerinden Mekke-i Mükerreme için çok hassas yön tayinleri yaparak farklı dünya kıtaları arasındaki mesafeye bakılırsa Mekke’nin tam ortada yer aldığı görüldüğünün rakamlarla ispatlandığını açıkladı.

Mısır Hulvan’da bulunan Ulusal Astronomik ve Jeofizik Araştırmalar Enstitüsü Nükleer Patlamalar Merkezi Başkanı sismolog Prof. Dr. Ahmed Ali Bedevi ise deprem riski açısından Mekke’yle ilgili yaptığı araştırmada Mekke’nin kendine özgü jeolojik bir yapısı olduğunu ve ilahi bir koruma görevi gören sağlam sıradağlar içerisindeki eşsiz konumundan dolayı tarihte bu kutsal kentin depremlere maruz kaldığının çok nadir olduğunu söyledi.

MEKKE SAATİNE RAĞBET ARTACAK

Konferans esnasında Filistin asıllı Fransız vatandaşı Yasin eş-Şuk kendi icadı olan “Mekke saatini” katılımcılara tanıttı. Saat pratik olarak dünyanın merkezinin Mekke olduğunu ve Greenwich yerine Mekke’nin dünya saat ölçüsü olarak alınmasının daha doğru olacağını gösterdi. Araştırmacıya göre yeni saatin tasarımı Dünya Saat Merkezi olarak Mekke’nin dikkate alınmasına yardımcı oluyor.

Eş Şuk “icat ettiği saatin dünyanın her yerinden kıbleyi tespit edebildiğini akreplerinin gezegenler ve diğer cisimlerin evrende güneş etrafında hareket ettiği ve insan vücudunda kan dolaşımının hareketi gibi solda sağa hareket ettiğini ifade etti.

Eş Şuk dünyanın değişik yerlerinde ikamet eden ya da buralarda yolculuk eden Müslümanların bulundukları yerlerde kıbleyi tespit etmekte yaşadıkları zorlukları gördükten sonra söz konusu saati icat etmeye karar verdiğini belirtti. Bunun için dünyanın merkezinin Mekke olduğunu kabul eden eski âlimlerin görüşlerine başvurduğunu bu esnada en modern topografik haritalardan, fiziki haritalardan ve Mekke-i Mükerrem’in haritalarından yararlandığını söyledi.

Öte yandan Suudi Arabistan Krallığı yeni saati Mekke-i Mükerreme’nin bir kulesine koymayı planladığını söyledi. Son bilimsel ispat ile birlikte Mekke Saati’nin dünya genelinde büyük rağbet göreceği belirtiliyor.

Kaynak:
YORUMLAR
avatar
 • avatar
  yusuf

  yok

  cevapla
 • avatar
  yusuf

  yok

  cevapla
 • avatar
  gamze

  bu cok güzel bir haber islam dininin bir güzelliği ve hak dinin ispatı olsa gerek herkes bu haberi duymalı yetkililere teşekkür ederim

  cevapla
 • avatar
  gamze

  bu cok güzel bir haber islam dininin bir güzelliği ve hak dinin ispatı olsa gerek herkes bu haberi duymalı yetkililere teşekkür ederim

  cevapla
 • avatar
  gamze

  bu cok güzel bir haber islam dininin bir güzelliği ve hak dinin ispatı olsa gerek herkes bu haberi duymalı yetkililere teşekkür ederim

  cevapla
 • avatar
  HAYRETTİN

  ben öncelikle bu olumlu haber için teşekkür ederim ve bu tezin kanıtlandıgı için çok mutluyum çünkü bundan beş on sene evvel bu olayı okumuş ama hiç kimseye inandıramamıştım ne mutluki hz allah cc gerek ilim de gerekse bilim de her şeyi net bi şekilde açıklamış ve biz insanlara hz kur andada ayet ayet göstermiştir bi ze düşen onları anlamak ve bulmak teşekkür ederim iyi çalışmalar

  cevapla
 • avatar
  Huseyin

  Allah cc, kullarina Islam dininin onemini bircok kanitsal orneklerde gosterdigi gibi,mekke nin dunyanin merkezi olarak gostermesiyle tum insanliga yine kanitsal bir isaret olarak gostermektedir.

  cevapla
 • avatar
  hasan

  dünyada müslümanlara karşı bukadar eziyet,eza,cefa dert,keder gam,tasa ve bilimum işkenceler yapılırken aç susuz bırakılan, filistinde , çeçenistanda , afkanistanda, somalide, kosavada ,bosna kısacası dünyanın her yerinde müslümanlara karşı katliam yapılırken herşey bitti saaaaaaaat mi, kaldı...

  cevapla
 • avatar
  ismail duman

  Maddi ve manevi dünyanın kalbi kabedir. kabenin düşey ekseni ise evrenin eksenidir.

  cevapla
 • avatar
  ayhan

  ben inanıyomki bir gün gelecek ogün dünyayı müslümanlar yönetecektir ogün sadece saatimiz deyil hayatımızın her alanında doğuru bir şekilde adaletli yaşıyacağız ve yaşatıcaz belki biz göremeyız ama inşallah cocuklarımız görür

  cevapla
 • avatar
  izzetiin altunkaynak

  mekke de kabe i şerif var kutsal toprakat bence bu deneyler olmasa kesın bilim ne dıyo bılemm ama ben bılıotdum zaten

  cevapla
 • avatar
  gürsel kutlu

  allahın taktiri olduğunu düşünüyorum.bence islami saat uygulanırsa daha sağlıklı olur.herşey rabbimizin izniyle elhamdürillah.

  cevapla
 • avatar
  fatma betül

  çok beyendim çok güzel

  cevapla
 • avatar
  Fırat

  ilk Peygamber Adem Aleyhisselâm Kabeyi Allah'ın emriyle inşa etti.Son Peygamber Muhammed Aleyhisselâtu vesselâm Kabeyi Şereflendirdi.Bu gün insanı hayvanı bütün mahlukatın en çok hürmet ettiği yer muhakkak Kabe i Muazzama dır.Bu hürmete Orası layıktır.Dünyanın hangi yeri vardır ki milyarlarca insanlar oraya yönelip kainatın yaratıcısının Azametine ve Kibirliliğine karşı burunlarını yere koyarak zillete girip ona yalvarırlar.Şüphesiz kimse O Zâtı Akdes Teâlâ yı layıkıyla övememiştir.Layıkıyla Ona karşı zillete girememiştir. Elbetteki Alîm Ve Hâkim olan ve bir atomcuğun elektronu için bir merkez tayin etmek yaratıp bunları bilmek kendisine ağır gelmeyen zevat insanların da kendisine Merkez edineceği bir yeri yaratacak ki insanlar acizliklerine binaen oraya yönelsin orada kaynaşsınlar.Kabei Muazzam'a nın Dünyanın coğrafi olarakta merkezi olduğu birçok insana malum değil idi.Çünkü insanın malumatı bilgisine göredir.Bu gün bu keşf ilmenyapılmış ve her insana nisbeten zâhir olmuşsa bu ne güzel.Dünyanın dahi konumu evrenin içinde diğer nasıl ki maddeten küçük manaten pek büyük Güneş dahi diğer yıldızlara göre maddeten küçük fakat nispeten çok daha mühim öylede Kabe i Muazzama elbetteki her cihetle üstün ve büyük. Anlamayan kimseler nasıl ki dünyayı kainattaki zerre gibi görüp küçümsedikleri dünya için yapmadıklarını bırakmıyorlar öylede Kabe için Mukaddesatı bilemeyip Cehaletleriyle yapmadıklarını bırakmıyor ne yaptıklarınıda bilmiyorlar.Bilseler yapmaya cesaret edemezlerdi.

  cevapla
 • avatar
  zerrin güneş

  benim yorumumum ramses ve ramses gibi düşünenlere ! kendini ilah olarak ilan eden II.Ramses 'in secde eder haldeki mumyası British Museum da insanlığın dikkatine sunulmuş.

  cevapla
 • avatar
  asav

  Anladımda bu zamana kadar bilimsellik adına dini anlayışlardan uzak duracaksınız, "çünkü bilimsel çalışmalar lâik eğitimle olur" görüşü doğmacıların hâli nice olur. Yıllardan beri bilimsel ilerlemeler ancak dinden (Tâbiki diğer dinlere saygı ama İslâm'a diş gıcırtma)uzak duracaksınız diye hâla bu saçmalıkların Atatürk'ünde adı kullanılarak lâik eğitim anlayışı elden gider. Benim acil tavsiyem CHP ye ve çöreklenmiş anlayışına, hemen mahkemeye gidiniz, bu tehlikeli (!) gidişi durdurunuz. Çünkü Lâiklik ulamanın ehdidi altında(!). Hatta bu konuda uluslar arası Örneğin sosyalist enternasyondan da yardım istenerek bu tehlikeli(!) gidiş durdurulabilir.

  cevapla
 • avatar
  Veli Çoban

  Beni hiç şaşırtmadı. Ben zaten biliyorum evrenin merkezi bile olduğunu. Yalnız bir arkadaş söylemiş ki müslümanlar devletler geri. Nereden çıkarıyorsun bunu ya. Dünyanın bu günkü medeni seviyesi kimsenin babasının malı değil. Bir birikim. O birikimin temelinde ise islam var. Hem günümüzdeki bir çok islam devleti son derece ilerlemiş. Şu iftira işlerini artık.

  cevapla
 • avatar
  kerer

  1800lü yıllara kadar dünyanın merkezi İstanbul'du hemde sultan ahmedin önü. para varsa merkez ol. kabe bizim kalplerimizin merkezi bize yer

  cevapla
 • avatar
  arif banazlı

  Bu türden haberler 80 li yıllarda Sızıntı ve Zafer dergilerinde epey yayınlanır ve üzerimizdeki kompleks atılmaya çalşılırdı. Kaptan Custov ve aya ilk çıkan astronotun müslüman olması, ay'da ezan sesi duyulması ,19 mucizesi gibi. Sonradan bunların doğru olmadığı belli oldu ama bu tür yalanları ortaya atanların pişkinlikleri devam etti. Bu da böyle bir şey ve yakında kokusu çıkacaktır. Haber 10 un böylesine sansosyonel ve riskli haberleri analiz etmeden yayınlaması hiçte doğru olmamış.Şimdiden zafer kazanmış gibi nara atan ve yorum yapan arkadaşlar inşaalah hayal kırıklığına uğramazlar.

  cevapla
 • avatar
  er_kul_85

  son dinin islam olduğuna inanmayanlara kapak olsun daha ispatlanacak çok şey var admlar ispatlamış işte islam ilmi gelişiyor ve gelişecek

  cevapla
 • avatar
  mert

  delimanyak nikini zırdeli olarak değiştirebilirsin...

  cevapla
 • avatar
  abdullah-1

  yüce Allahim sen nelere kadirsin. sana bin kere sükürler olsun.... (simdi bizim laikler küplere binmislerdir coktan....)

  cevapla
 • avatar
  sinan

  Rabbim ne büyüksün

  cevapla
 • avatar
  İzmirli

  Yorum yapan arkadaşlar; Boşuna birbirinize laf söylemeyin. Çünkü; Para kimdeyse, dünyanın merkezi, O'nun dediği yerdir. Paralılar diyor ki:"Dünyanın merkezi GRENWİCH.

  cevapla
 • avatar
  özde

  Tam Nasrettin Hocalık. Yahu merkesi olsa ne olmasa ne?

  cevapla
 • avatar
  eh yani

  Bu haber okumasını bilmeyene fayda vermez. Okur ve der ki "arap milliyetçisi olmuşsunuz, Kabe merkez olmuşda ne olmuş? vs.vs. ". İslam , araplara has bir din değil. Amaaaan , neyse ... sanki kime laf anlatmaya çalışıyoruz ki? Baktıklarını göremeyenler ile duyduklarını anlayamayanlara laf kar etmez. Ha bir de bu tez zamanında bana söylendiğinde eksik olduğunu söylemiştim arkadaşlara. Bence ,Kabe evrenin merkezidir. İspatlanır mı bilmem ama ...

  cevapla
 • avatar
  kemal adanalı

  Bilimsel dayanaktan yoksun,tutarlı bir yanı yok.Nasreddin hoca misali dünyanın merkezi herkesin bulundugu yerdir.Nerden bakarsan bak her yer merkez olabilir.Daha pozitif bulgular lazım merkez için.bunlar yeterli değil bence.

  cevapla
 • avatar
  hanif

  gönül kabesi nasıl 'sadr'da olursa, dünyanın da sadrı, kalbi,merkezi kabede olur. bütün insanlar arafatta buluşur bembeyaz elbiselerinde melekler gibi. kabe müslümanların zaten merkezi, ama siyasi, coğrafi, fiziki... açılardan da merkez olduğu her geçen gün daha iyi anlaşılıyor.

  cevapla
 • avatar
  M.Metin ADIGÜZEL

  ikinci bir şey, bazı zekiler bu durumu arap milliyetçiliğine dayandırıyorlar. yok arap devletleri amerika kucağındaymış, yok müslüman değillermiş. senin devletinde amerikanın kucağında, senin devletindede islam ayak altında. senin devlette araplarda allahtan uzak. ancak kabe ne senin nede arabındır. o allaha aittir ve islami ruhun merkezidir.

  cevapla
 • avatar
  M.Metin ADIGÜZEL

  Kimileri mekke dünyanın merkezi olsa ne olacak demişler. insanlar aç demişler. evet insanlar aç ve bu açlığın sebebi mekke değil, dünyayı ve bilimi sömürenler yüzündendir. bilim paranın metresi olmuştur. Kabenin dünyanın merkezi olduğunu duymak sevindirdi beni. kabe dünyanın merkezi ise islam ruhların merkezi demektir. ama siz ingilizler sizin başınızı okşasın diye greenwich diyorsanız, bunada birşey demeyiz

  cevapla
 • avatar
  cemtuğ

  Dünyanın merkezi mekke ise demekki dünya üzerinde yaşayan insanın merkezi olması gereken de o merkezden doğan islam olmalıdır.

  cevapla
 • avatar
  b.alan

  kabe dünyanın merkezi olsa ne olur.arapların başındaki kralların hepsi amerikanın kucağında oturuyorlar.kuveyt ırak s.arabistan b.arap emirlikleri daha kimbilir hangi ülkenin kralları.amerika bunlara tuvalete gitme dese 1 ay donlarına yaparlar.s.arabistandaki mekkeye yapılan otellerin hemen hepsi amerikan güdümlü.adamlar para gelsinde nasıl gelirse gelsin diyorlar.islamın hiç birşeyi çıkarlarının önünde değil.bizim milletimiz hala bunu anlayabilmiş değil.arapların hiç bir şeyi lazım değil.ne dünyanın merkezi olması nede islami yaşayışları...

  cevapla
 • avatar
  s. saraci

  chp bunuda anyasa mahkemesine götürür artık!? baksanıza bilim adı altında irtica ve arap milliyetçiliği hortlatılıyor. gerçek islam bu, inşallah bilim adına islam alimleri yeni buluş ve icraatlere yön verecek güzel çalışmalar yaparlar.

  cevapla
 • avatar
  zembil

  Bu konu meleklerin cinsiyeti tartışması gibi bişey.Bu kişiler bölünmüş Müslümanları birleştirecek tartışmalara girmesini daha doğru buluyorum.

  cevapla
 • avatar
  mustafa

  Dünyanın merkezi kabe olsun ok . saatlerimizi ona göre ayrlayak ok. bu neyi degiştiri dünyadaki sömürülen ülkelerin hepsinin müslüman oldugu dünyada en geri kalmış ülkelerin müslüman oldugu gerçegini degiştirimi. haberde yazan konfrans toplanmış dünyanın merkezi kabedir diyen kişiler dünyanın sömürge merkezi gelişmişlikde geri kalmışlık merkezi olma gerçegini degiştirmi önce bilimde fende gelişimin merkezi olalımda kabemiz dünyanın merkezi olmasda olur.

  cevapla
 • avatar
  Haldun

  Ramses; hangi devirde yaşıyorsun ve Mekke'yi Somali mi sanıyorsun. Oradakiler bizden daha müreffeh yaşıyor. Ticaretin en canlı olduğu, gümrüğün ve vergilerin (%2,5) en düşük olduğu yer Mekke. fakirler ki çoğu Mekke'ye umre ve Hac için gelenler; için bedava yemek dağıtılan bir yer ve su bizdekinden çok. Zemzem, bilirsin...

  cevapla
 • avatar
  cimbom

  "De ki; Eğer doğru söylüyorsanız kesin delilinizi getiriniz.Eğer doğru söylüyorsanız bana ilme dayalı bir biçimde haber verin" ayetleri üzerinde iyi düşünmek gerekir. Dinlerin hepsi birer dogmadır.Hangi din bilime dayalı, somut somut gerçeklere dayanır.?

  cevapla
 • avatar
  ramses

  e nolmui yani mekke dünyanın merkezindeyse? millet açlıktan ve sıcaktan kırılıyo arap yarımadasında. demek ki merkezde olmak bi şey ifade etmiyor :))

  cevapla
 • avatar
  mehmet güneş

  Yeryüzünün her yanından insanların mekkeye çağrılmasının ilahi nedeni bu olsa gerektir. Rabbim ne yücedir!

  cevapla
 • avatar
  balıkesirli

  sonunda anlaşılması gereken anlaşılmıştır inşallah. kainatta tesadüfe tesadüf edilmez.....

  cevapla
 • avatar
  oktay

  Yahu gezegenler soldan sağ kan dolaşımı soldan sağa elektronlar soldan sağa yahu dünya soldan sağa dönüyo ne b... yemege dogallıgı bozmaya çalışıyoruzki anlamam hele biz turkler taklitci uretimden uzak bi millet hemen alırız ingiliz yapmıs sormak olurmu.. kulllannnn... o salak milletin her seyi ters zaten dunya cm derken onlar yuz yıllarca kendi bildigini inc demeyi tum tezatlıga ragmen döylemeye devam ettiler...

  cevapla
 • avatar
  delimanyak

  mumkunse bı daha görüşmeyelım..ulen ammada arap milliyetcısı olmusunuz yaww...yuh ulan cüsssss ulan..

  cevapla
 • avatar
  meryem

  çok güzel demek ki, neymiş, hayatın merkezi, Allah imiş ya da iman...

  cevapla