Macron'dan İsrail'e "kayıtsız şartsız" destek

 Macron'dan İsrail'e
Emmanuel Macron, Netanyahu ile düzenlenen basın basın toplantısında İsrail'e kayıtsız şartsız destek verdiklerini söyledi.
Son güncelleme: 17.07.2017 / 15:57:53

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu ile düzenlenen basın basın toplantısında İsrail'e destek olduklarını belirterek, "Fransa kayıtsız şartsız İsrail'in güvenliğine destektir" dedi. 

Nazilerle işbirliği yapan Fransa Vichy Hükümetinin mağdurlarını anma törenine katılan Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu daha sonra Elysee Sarayında görüşüp ortak basın toplantısı düzenledi.

Macron, "Öncelikle Kudüs'te gerçekleşen saldırıda hayatını kaybeden iki polis için başsağlığı diliyor, Fransa olarak saldırıyı kınıyor ve mağdur ailelerinin yanında olduğumuzu ifade etmek istiyorum" dedi.

İSRAİL'E KAYITSIZ ŞARTSIZ DESTEK

"Fransa kayıtsız şartsız İsrail'in güvenliğine destektir" diyen Macron, Filistin ile İsrail arasındaki müzakerelerin barış ve uluslararası hukuka uygun olarak tekrar aşılmasından yana olduğunu söyledi.

KUDÜS İSRAİL'İN BAŞKENTİ

"Filistin ile İsrail'in arasındaki sınırlar belli, net, Kudüs de İsrail'in Başkenti" diyen Macron, Fransa'nın müzakere sürecine destek olacağını hatırlattı.

Macron, "Lübnan'ın güneyindeki Hizbullah silahlanması hakkında İsrail ile aynı kaygıyı taşıyoruz" dedi. Suriye hakkında mültecilerin geri dönebilmesi ve barış olması için geçiş süreci gerektiğini söyleyen Fransız Cumhurbaşkanı, her türlü terörist gruplara karşı mücadeleye devam edeceklerini duyurdu.

İSRAİL'LE ORTAK ÇALIŞACAK

İsrail devletinin kuruluşundan beri Fransa'nın kuvvetli ve derin ilişkileri olduğunu dile getiren Macron, yakın zamanda ekonomi bakanını iş adamları heyeti ile İsrail'e göndereceğini, kendisinin de Netanyahu'nun davetine icabet edeceğini söyledi.

Macron İsrail ile ekonomi, dijital ve siber savunma konularında çalışacaklarını duyurdu.

Kültürel konularda ortak çalışmalar olacağını söyleyen Fransız Cumhurbaşkanı, "2018'de İsrail'e kültür mevsimi yapacağız ve İsrailli sanatçılar ve entellektüeller ağırlayacağız" dedi.

NETENYAHU: FİLİSTİN BAĞIMSIZ YAHUDİ DEVLETİNE KARŞI

Netanyahu Macron'a "Bugün anma töreninde siyonizm karşıtlığının bir tür Yahudi karşıtlığı olduğunu ifade ettiniz, Yahudi karşıtlığıyla mücadele edeceğinizi söylediniz. Yahudi karşıtlığı sadece Yahudilere karşı olmak değildir, aynı zamanda Yahudi devletine de karşı olmaktır" dedi.

"Filistinliler bağımsız Yahudi devleti tanımayı istemiyor ve çatışmanın kaynağı budur" diyen Netanyahu, İsrail'in terörizme karşı çatıştığını söyledi.

Ekonomik işbirliğine değinen Netanyahu, "Fransa'nın Afrika ile bağı çok eskiye dayanıyor. Fransa'nın Afrika'nın gelişimine yardım etmesinde destek olmak istiyoruz. Afrika ve Avrupa ülkeleri ile işbirliği yapmak istiyoruz" diye konuştu.

YORUMLAR
avatar
 • avatar
  Maruf

  Yaptığınız tek bişey var dünyada müslümanları yok etmek için elinizden geleni yapıyorsunuz ama allah her daima kularının yanındadır

  cevapla
 • avatar
  Numan

  Macron, siyonizm karşıtlığının (anti-zionism) yeni bir tür yahudi karşıtlığı (anti-semitism) olduğu gibi skandal sayılabilecek ve önemli sonuçlara yol açabilecek bir açıklama yaptı (“We will never surrender to the messages of hate; we will not surrender to anti-Zionism because it is a reinvention of anti-Semitism"). Bu sizin haberinizde yansıtılmamış. Daha doğrusu Netanyahu'nun ağzından aktarıldığı için vurgu eksik kalmış.

  cevapla