Londra'da teravih cemaatine kamyonlu saldırı

Londra'da teravih cemaatine kamyonlu saldırı
Londra'da Finsbury Park camisinden teravih namazından çıkan Müslümanlara kamyonla saldırı düzenlendi. Bir kişi hayatını kaybetti, 8 kişi yaralandı.
Son güncelleme: 19.06.2017 / 07:27:22

Londra'nın kuzeyinde Finsbury Park camisinden teravih namazından çıkan Müslümanların üzerine beyaz bir kamyonla yapılan saldırıda, bir erkek olay yerinde hayatını kaybetti.

Olayda yaralanan 8 kişinin bölgedeki 3 ayrı hastaneye kaldırıldığını belirten polis, hafif yaralı 2 kişinin tedavisinin ise olay yerinde tamamlandığını aktardı.

Yetkililer, yaralıların durumunun bıçaklı saldırı kaynaklı olmadığını bildirdi. Londra polisi, 48 yaşındaki sürücünün ise, önlem amacıyla hastaneye götürüldüğünü ve taburcu edilmesini takiben sorgusuna başlanacağını duyurdu.

Yetkililer ayrıca olayın terörle mücadele birimi tarafından incelendiğini ve şüphelinin akli sağlık durumunun da teste tabi tutulacağını aktardı. 

ÜÇ KİŞİNİN BULUNDUĞU BEYAZ KAMYON, İKİSİ KAÇTI

İngiltere Müslüman Konseyi, Finsbury Park camisinden çıkan Müslümanların üzerine içinde üç kişinin bulunduğu beyaz bir kamyonun sürüldüğü ve saldırıyı yapanlardan bir kişinin gözaltına alındığı iki kişinin kaçtığı belirtildi.

TERÖRLE MÜCADELE BİRİMİ İNCELİYOR

İngiliz polisi, Müslümanları hedef alan araçlı saldırının terörle mücadele birimi tarafından incelendiğini duyurdu.

"TERÖR SALDIRISI OLARAK TANIMLAMALIYIZ"

Finsbury Park Camisi İmamı Muhammed Kozba, "Bu geceki teravihe de katılım önceki geceler gibi çok yoğundu. Camimize yüzlerce kişi geliyor her akşam. Bu olayı 'terör saldırısı' olarak tanımlamalıyız" dedi.

"TERAVİH CEMAATİ HEDEF ALINDI"

Kozba ayrıca olayda "kasıtlı olarak" hedef alınan kişilerin "teravihten çıkan cemaat" olduğu vurguladı.

"MÜSLÜMANLARI ÖLDÜRECEĞİM DİYE BAĞIRDI"

Olaya tanıklık eden Abdülraman Aidroos da, beyaz bir erkeğin, "Müslümanları öldüreceğim" diye bağırarak aracını yayaların üzerine sürdüğünü dile getirirken, sürücünün bölgedeki kişiler tarafından yakalanıp polise teslim edildiğini belirtti.

Saldırıda bir kişinin hayatını kaybettiğini söyleyen Aidroos, yaşananları şöyle anlattı:

"Arkadaşlarımla camiden çıkıyorduk. Yaşlı bir adamın yardıma ihtiyacı olduğunu gördük. Yaklaşık 8-10 kişi yaşlı adamın etrafına toplanmıştık. Hava alması için açılalım diyorduk. Birisi yaşlı adama kalp masajı yapıyordu. Tam o sırada bir anda saniyeler içerisinde bir minibüs belirdi. Üzerimize doğru geldi, insanları ezdi. Yaklaşık 10 kişi yaralandı. Şanslıyım ki ben kaçtım.

Arkadaşlarım yaralandı. Sürücü minibüsünden indi. 'Müslümanları öldüreceğim. Tüm Müslümanları öldüreceğim.' demeye başladı. Bir arkadaşımız arkadan itti saldırganı. Adam bana doğru geldi ve yere düşürmeyi başardım. Polis gelene kadar yerde tuttuk. Polisin gelmesi çok uzun sürdü. Yarım saat sürdü. Bir ambulans geldi ve yerde 8 kişi vardı"

YORUMLAR
avatar

Henüz hiç yorum girilmemiş. İlk yorumu siz yazın!