Kim, Esed ile kimyasal işbirliği mi yapıyor?

Kim, Esed ile kimyasal işbirliği mi yapıyor?
Kuzey Kore'nin BMGK kararlarına aykırı olarak kimyasal silah ve balistik füze programlarında birlikte çalıştıkları iddia edildi.
Son güncelleme: 11.09.2017 / 14:48:12

Birleşmiş Milletler'de (BM) oluşturulan bir bilirkişi heyeti, Kuzey Kore'nin kimyasal silah ve balistik füze programlarını Suriye'deki kanlı Esed rejimi ile iş birliği içinde geliştiriyor olabileceğini ileri sürdü.

8 üyeli heyetin yayımladığı raporda, Kuzey Kore ile Esed rejimi arasında "yasaklanmış kimyasal, balistik füze ve konvansiyonel silah" programları ile Suriye'nin scud füzeleri, karadan havaya füze ve füze savunma sistemlerinin bakımı ve onarımı konusunda iş birliği içerisinde olduğuna yönelik istihbaratların incelendiği belirtildi.

KUZEY KORELİ KURULUŞLAR TAKİP EDİLİYOR

2 Şubat - 5 Ağustos tarihlerini kapsayan raporda, Kuzey Koreli kuruluş ya da bireylerin Suriye'de faaliyette bulunup bulunmadıkları araştırılıyor.

Raporda, BM üyelerinden ikisinin Kuzey Kore'den Suriye'ye deniz yoluyla giden bazı sevkiyatları durdurduğu ifade ediliyor.

Raporda yer alan bilgiye göre, bir BM üyesi bilirkişi heyetine, sevkiyatlardaki malların Suriye rejimi ile Pyongyang'ın Madencilik Geliştirme ve Ticaret Şirketi (KOMID) arasındaki anlaşmanın bir parçası olduğuna inandığını aktarıyor.

Raporda, sevkiyat alıcılarının, ABD ve Avrupa Birliği (AB) tarafından rejime ait Bilimsel Çalışmalar ve Araştırma Merkezi'nin paravan şirketleri olduğu tespit edilerek, merkezin daha önce de KOMID'le yasaklı madde ticareti yaptığının bilindiği hatırlatıldı.

ABD YENİ YAPTIRIMLAR İSTİYOR

Diğer yandan, Kuzey Kore'nin 3 Eylül'de yaptığı son nükleer denemesinin ardından ABD bu ülkeye yeni yaptırımlar uygulanması için BMGK'ya yeni karar tasarısı sundu.

İçeriği henüz açıklanmayan, BMGK'da bugün oylanacak tasarıya Kuzey Kore sert tepki verdi.

 

60 Saniyede 10 Gündem

YORUMLAR
avatar

Henüz hiç yorum girilmemiş. İlk yorumu siz yazın!