Irak'ın Ankara Büyükelçisi Alevi'den Türkiye açıklaması

Irak'ın Ankara Büyükelçisi Alevi'den Türkiye açıklaması
Irak’ın Ankara Büyükelçisi Hişam Ali Ekber el-Alevi, son dönemde Türkiye ile Irak arasındaki ilişkiler hakkında açıklamalarda bulundu.

el-Alevi, Başbakan Binali Yıldırım’ın Irak ziyaretinin ilişkileri ileriye taşımak adına tarafların ihtiyacı olan olumlu atmosferi sunacağını söyledi. Alevi, "2017 yılı içinde birçok pozitif gelişme yaşanacağı konusunda iyimserim.” dedi.

GÖRÜŞMELER YAPICI İLERLEDİ

Alevi, büyükelçilikte düzenlediği basın toplantısında Başbakan Yıldırım’ın Irak’ı ziyaretine ilişkin değerlendirmelerde bulundu. 

Başbakan Yıldırım ve beraberindeki bakanların Iraklı muhataplarıyla enerji, eğitim ve savunma konularında önemli görüşmeler yaptıklarını hatırlatan Alevi, iyi bir atmosferde gerçekleşen toplantıların “yapıcı” olduğunu kaydetti. 

İŞBİRLİĞİ KONUSU ELE ALINDI

Alevi, Başika kampındaki Türk askeri varlığından terörle mücadele, ekonomik ilişkilerin geliştirilmesinden turizme ve eğitime varıncaya kadar birçok alanda işbirliğinin ele alındığı bilgisini verdi. 

Alevi, “Ziyaret başarılıydı. Bu ziyaret ilişkileri ileriye taşımak adına ihtiyacımız olan olumlu atmosferi sunacaktır. 2017 yılı içinde birçok pozitif gelişme yaşanacağı konusunda iyimserim. Ancak anahtar mesele, Başika kampı konusunun en kısa sürede çözülmesi olacaktır.” diye konuştu. 

YORUMLAR
avatar

Henüz hiç yorum girilmemiş. İlk yorumu siz yazın!