Fransa'dan Almanya sınırına özel önlem

Fransa'dan Almanya sınırına özel önlem
Paris'te yaşanan terör saldırısının ardından Fransa, Almanya ile olan sınırında güvenlik önlemleri aldı.
Son güncelleme: 25.04.2017 / 14:10:20

Fransa'nın başkenti Paris'in ünlü Champs-Elysées Bulvarı'nda polisleri hedef alan silahlı saldırıda bir polis hayatını kaybetti, ikisi ağır yaralanmış, saldırıyı terör örgütü DEAŞ üstlenmişti.

Fransa İçişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, saldırganın otomobilini park ettikten sonra polis aracını silahla taradığı belirtildi. Açılan ilk ateşte bir polis hayatını kaybetti. Saldırgan, olay yerinden kaçarken de ateş açmayı sürdürdü, bu sırada da iki polis yaralandı. Saldırgan kaçmaya çalışırken vurularak etkisiz hale getirildi. 

Yaralı polislerin durumunun ağır olduğu açıklandı. 

SINIRDA GENİŞ GÜVENLİK ÖNLEMLERİ ALINDI

Yaşanan bu olayın hemen ardından Fransa, Almanya ile sınırında geniş güvenlik önlemleri aldı.

Terör örgütlerine kucak açmasıyla gündeme Almanya'ya yönelik tepkilerin, Fransa'da yükseleceği tahmin ediliyor.

DEAŞ, örgütün haber ajansı Amaq üzerinden yaptığı açıklamada saldırıyı üstlendi. 

Reuters haber ajansı, polisin Belçika'dan trenle gelen ikinci bir şüpheliyi aradığını duyurdu.

Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande da yaptığı ilk açıklamada, "Olayla ilgili ilk bilgiler, olayın bir terörist eylem olduğuna işaret ediyor" dedi.

Olayın hemen ardından, Champs-Elysées Bulvarı polis tarafından boşaltıldı.

Paris Cumhuriyet Savcısı François Molins, saldırıyı gerçekleştiren kişinin kimliğinin tespit edildiğini açıkladı. Molins, basın mensuplarına yaptığı açıklamada, soruşturmanın selameti için şimdilik saldırganın kimliğinin açıklamayacağını bildirdi. 

Fransız BFM kanalı ise polis tarafından ölü ele geçirilen saldırganın 39 yaşında ve Fransa vatandaşı olduğunu, başkent yakınındaki Seine-Saint-Denis kasabasında doğduğu bilgisini verdi. BFM'ye göre, sabıkalı olduğu belirlenen saldırgan, istihbarat servisinin de takibindeydi.

SEÇİM KAMPANYALARI İPTAL

Saldırı, ülkedeki cumhurbaşkanlığı seçiminin üç gün öncesinde yaşandı. Fransızlar bu pazar, cumhurbaşkanlığı seçiminin ilk turu için sandık başına gidiyor. 

Yarışın iki önemli adayı Marine Le Pen ve François Fillon, saldırının ardından, son kampanya günü olan cuma günü bütün programlarını iptal etti. 

YORUMLAR
avatar
  • avatar
    mevlüt

    DAHA BETER OLUN İNŞALLAH

    cevapla