Çipras'tan darbeci askerlerle ilgili açıklama

Çipras'tan darbeci askerlerle ilgili açıklama
Başbakan Binali Yıldırım'ı ağırlayan Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras, Yunanistan'a kaçan darbeci askerlerle ilgili açıklama yaptı.
Son güncelleme: 19.06.2017 / 16:51:52

Başbakan Binali Yıldırım, Atina temaslarının ilk durağında Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras ile bir araya geldi.

Baş başa görüşme sonrası düzenlenen basın toplantısında Başbakan Yıldırım; "İki komşuya yakışır bir şekilde meselelerimizi konuşmalı ve konuşarak çözüm üretmeliyiz. Darbe girişimi sonrası yaşananlar ve daha sonra Türkiye'de anayasa değişikliğine yönelik süreç içerisinde AB maalesef burada olumsuz bir tutum içerisine girdi.

Bunların ilişkilerimizin olumlu yönde gelişmesi için hiçbir katkısı yok. AB ile Türkiye yeni bir başlangıç yapmak istiyor" diye konuştu.

Başbakan Binali Yıldırım konuşmasında, "Göç meselesinin önemli bir problem olduğu bilinci nedeniyle önlemler aldık. Temennimiz AB'nin anlaşmamıza uygun hareket etmesidir" ifadelerini kullandı.

Başbakan Yıldırım, Çipras ile terör konusunu konuştuklarını ifade ederek "Terör dünyanın başının belasıdır. Terör olayına bakarken terörün insanlığın ortak tehdidi olduğu gerçeğiyle hareket etmeliyiz.

Suriye ve Irak'ta yaşananları, Türkiye'nin karşı karşıya kaldığı riskleri düşünerek Avrupa'nın güvenliğinin Yunanistan ve Türkiye'den geçtiğini söyleyebiliriz" açıklamasını yaptı.

EGE'DEKİ İHALLELER

Başbakan Binali Yıldırım, Ege'de yaşanan ihlallere ilişkin "Ege'deki ihlaller tek taraflı olmuyor. Her iki ülkenin askeri yetkilileri bir araya gelecek ve ortak akıl için gayret gösterecekler" dedi.

Doğu Akdeniz'deki enerji kaynaklarının kullanılmasıyla ilgili konuşan Başbakan Binali Yıldırım, "Bunlar insanlığın ortak mirasıdır. Buradaki kaynaklar kullanılırken Kıbrıs adasının bütün hatlarının korunarak çalışmaların yapılmasının önemi üzerinde durduk" dedi.

YUNANİSTAN'A KAÇAN DARBECİLER

Başbakan Binali Yıldırım'ı ağırlayan Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras, iade edilmeyen 8 darbeci askerle ilgili olarak şunları söyledi:

"Yunanistan'da adalet ve yönetim erki arasında büyük bir ayrım söz konusu. Mahkeme kararlarına katılsak da katılmasak da saygı göstermek durumundayız. İltica başvurusu ile ilgili süreç henüz tamamlanmadı.

Bizim tarafımızdan konuya baktığımız zaman bir kriz söz konusu değildir. Türkiye'de demokratik kurumlara karşı bir saldırıda bulunulmuştur. Bİz bu olaydan sonra darbecilerin karşısında yer aldık.

Bu darbecilerin ülkemizde kabul görebilecek kişiler olmadığını beyan ettik.

Bizim Türkiye ile yapmış olduğumuz iş birliği son derece önemli. Bu iş birliğini uluslararası hukuk çerçevesinde gerçekleştiriyoruz."

"İSTİYORUZ Kİ DARBECİLER İLİŞKİLERİMİZE DARBE VURMASIN"

Başbakan Binali Yıldırım ise "Kaçanların iadesini elbet isteriz. İsteriz ki darbeciler Yunanistan'la Türkiye arasındaki ilişkilere darbe vurmasın" ifadelerini kullandı.

YORUMLAR
avatar
  • avatar
    nana

    almanyanın korkusundan çipras darbecileri veremez. erkek se versin görelim.

    cevapla