Almanya riskli ülkeler listesi hazırlıyor

Almanya riskli ülkeler listesi hazırlıyor
Almanya'nın Türkiye'yi 'istihbarat birimleri için riskli ülkeler listelesi'ne ekleyeceği iddia edildi.
Son güncelleme: 13.09.2017 / 14:34:34

Almanya'nın kamu yayın kuruluşu ARD'ye bağlı tagesschau.de haber portalında yer alan bir habere göre Almanya hükümeti, Türkiye düşmanlığını bir adım ileri taşımaya hazırlanıyor.

Habere göre, Federal İçişleri Bakanlığı Türkiye'yi "Alman devletinin 'sırlarını taşıyan', istihbarat birimleri çalışanları gibi kişilerin 'özel güvenlik riskleriyle' karşı karşıya olduğu" ülkelerin bulunduğu listeye almayı düşünüyor.

LİSTEDE 30 ÜLKE YER ALIYOR

"İstihbarat çalışanları için devletler listesi" adı verilen listede hali hazırda aralarında Çin, Kuzey Kore, Pakistan, Rusya'nın da bulunduğu 30 ülkenin yer aldığı, NATO partnerleri gibi yakın müttefiklerin ise listede bulunmadığı biliniyor.

Haberde ayrıca İçişleri Bakanlığı'ndan bir sözcünün "hâlihazırda listenin güncellenmesi üzerinde çalışıldığını ve İçişleri Bakanlığı'nın Türkiye'nin de bu listeye eklenip eklenmemesi konusunda incelemesini sürdürdüğünü" söylediği kaydedildi.

İDDİALAR DAHA ÖNCEDE BASINDA YER ALMIŞTI

Benzer bir habere Temmuz ayı başında Bild gazetesi de yer vermiş, haberde BND'nin çalışanlarının, Türkiye'nin de listeye dahil edilmesine destek verdiği öne sürülmüştü.

WDR, NDR ve Süddeutsche Zeitung'un haberine göre, hükümet çevreleri Türkiye'nin listeye alınıp alınmayacağına henüz karar vermedi.

 

60 Saniyede 10 Gündem

YORUMLAR
avatar
  • avatar
    deniz

    demek ki ajanlar pek hoşa gidecek şeyler yapmamışlar.. bence yakalayıp öttürelim hepsini

    cevapla