Ahmedinecad'dan Türkiye açıklaması

Ahmedinecad'dan Türkiye açıklaması
İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad, Türkiye ziyaretinin tarihinin henüz kesinleşmediğini, tarih belirlenince kamuoyuna açıklayacaklarını söyledi.

İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad, Türkiye ziyaretinin tarihinin henüz kesinleşmediğini, tarih belirlenince kamuoyuna açıklayacaklarını söyledi.

Ahmedinecad,düzenlediği basın toplantısında Türkiye ve İran'ın, tarihi ve kalıcı ilişkilere sahip dost ve kardeş iki ülke olduğunu belirtti.

İki ülke arasındaki ilişkilerin sürekli geliştiğini vurgulayan Ahmedinecad, Türkiye'nin bağımsızlığı, güvenliği ve ilerlemesini desteklediklerini, Türkiye'nin de İran için aynı şeyleri düşündüğünü kaydetti.

Bölgede ve sınırlardaki terör faaliyetlerine karşı olduklarını vurgulayan Ahmedinecad, "Biz onların (teröristler) bu faaliyetlerinden vazgeçmelerini, kendi milletlerine dönmelerini, kanun ve düzene uyan bir vatandaş gibi yaşamalarını istiyoruz" dedi.

ABD'nin İran raporu

Basın toplantısında, ABD istihbarat kurumlarının raporuna da değinen İran lideri, "Bunu ileriye doğru atılmış bir adım olarak görüyoruz. Eğer bir iki adım daha atılırsa ABD ile karşı karşıya olduğumuz sorunlar tamamıyla farklı bir durumda olabilir ve karmaşıklığını da yitirir. Böylece bölgede ve iki taraf arasındaki temel sorunların çözümü için de yol açılmış olur" dedi.

Sorunun çözümü için Washington hükümetinin İran'a yönelik tutumunu değiştirmesi gerektiğini de söyleyen Ahmedinecad, ABD'den atmasını istediği adımların ne olduğu sorusuna ise yanıt vermekten kaçındı.

Ahmedinecad, "bazı yalan ve eksiklikler" olmasına rağmen, ABD istihbarat raporunu olumlu değerlendirdiklerini belirtti.

Yeni yaptırım kararı

İran lideri, BM Güvenlik Konseyi'nin 5 daimi üyesi ve Almanya'nın yeni yaptırım kararı girişimlerine ilişkin soru üzerine de, yeni bir yaptırım kararının "kanuni temelden yoksun" olduğunu söyledi.

Bu yönde alınacak bir kararın ABD istihbarat raporu ve Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu'nun (IAEA) son raporunun oluşturduğu havaya zarar vereceğini ifade eden Ahmedinecad, "Tehditlerin bir sonuç vermediği ortada. Eski yolu takip etmek isteyenler bilsin ki milletimizin yolu açıktır" dedi.

BM Güvenlik Konseyi'nin 5 daimi üyesi; ABD, İngiltere, Rusya, Çin ve Fransa ile Almanya, İran'a daha sert yaptırımları içeren yeni bir karar için çalışmaları sürdürüyor.

Kaynak:
YORUMLAR
avatar

Henüz hiç yorum girilmemiş. İlk yorumu siz yazın!