Ahmedinecad'a değil Bush'a bakmalı

Ahmedinecad'a değil Bush'a bakmalı
ABD'nin İran liderini şeytanlaştırması, Tahran'ın siyasi açıklamalarına ve baskıcı politikalarına doğal tepki gibi görülebilir. Fakat gerçek şu ki, Irak'taki başarısızlık sonrası Bush yönetiminin yeni bir öcüye ihtiyacı var ve Irak işgali öncesindeki tüm

Monique Dols

Dylan Stillwood (counterbunch)

'Şerrin sesi Columbia Üniversitesi'ne geliyor'. Geçtiğimiz beş gün içinde gazeteleri okuduysanız ya da televizyonu açtıysanız bunu duydunuz. İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad fanatiğin biri ve aşırı fikirleriyle, nükleer silah peşinde koşmasıyla günümüzde dünya barışına yönelik en büyük tehdidi oluşturuyor. Bazıları sadece varlığının bile nefret yaydığını belirtiyor. ABD'de her iki partiden siyasiler Ahmedinecad'ın ziyaretini kınamak için kuyruk oluşturdu.

Yüzeysel bakarsak, Ahmedinecad'ın şeytanlaştırılması siyasi açıklamalarına ve baskıcı politikalarına karşı doğal bir tepki gibi görünebilir. Ancak medyadaki bu kampanyayı ihtiyatla değerlendirmeli. ABD'nin yeni bir öcüye ihtiyacı var. Irak, Washington için umutsuz bir başarısızlık oldu ve İran artık Ortadoğu'daki Amerikan hâkimiyetine karşı daha büyük bir engel oluşturuyor. ABD bu yüzden İran'a yönelik olası bir saldırının zeminini hazırlamakta ki, bu Irak'ta yarattığı kâbustan çok daha beterine yol açar. Bu bağlamda Ahmedinecad'ı protesto ederek Amerikalılar Ortadoğu halkına yardım etmiyorlar.

Tek baskıcı rejim İran mı?

İran cumhurbaşkanı Amerikan siyasetinde neden kötü çizgi film karakterlerinden biri haline geldi? Ahmedinecad gerici fikirlere sahip baskıcı bir yönetici ama aynı şey Taliban, Saddam Hüseyin ve Suudi hanedanı gibi ABD'nin desteklemiş olduğu diğer diktatörler ve krallar için de geçerli. Amerika baskıcı hükümetlerin karşısındaki ilkeli bir muhalif değil. Son dönemdeki bu savaş nidalarının ardındaki asıl sebep Irak'ta yatıyor.

ABD 2003'te sorun yaşamadan, çabucak zaptedeceğini umarak Irak'ı işgal etti. Yeni Irak sadık bir yandaş, devasa petrol kaynağı ve Ortadoğu'nun geri kalanının denetimi için daimi üs olacaktı. Dört yıl sonrasında özel güvenlik şirketi Blackwater'ın kale haline getirdiği Yeşil Bölge dışında Amerikan ordusu hâlâ her yerde denetimi sağlama mücadelesi veriyor. Amerikan askerlerine yönelik saldırılar artıyor. Iraklılar büyük ölçüde direnişe destek veriyor. Amerikalılarsa kendi kuklalarına bile hâkim olamıyor. Durum öylesine kötü görünüyor ki, ABD sadakatlerine güven olmaz etnik milislerden medet ummaya başladı.

Söz konusu başarısızlık İran'ın Ortadoğu'daki Amerikan çıkarlarına karşı oluşturduğu tehdidi katmerledi. İslam Cumhuriyeti bölgede ABD'nin denetimi altında olmayan tek büyük petrol üreticisi ülke ve yanı başındaki kargaşadan kârlı çıktı. İran'ın dostu İslami Dava Partisi gibi siyasi partiler olmasaydı ABD Şii çoğunluğa sahip Irak'ta asla hükümet kuramazdı.

İran'daki rejim değişikliğinin ABD'nin çıkarına olduğu inkâr edilemez. İster Cumhuriyetçi ister Demokrat olsun başkan adayları arasında 'tüm seçeneklerin masada bulunduğunu' söylemek moda ama işin aslı, yeni bir istilanın bedeli olağanüstü fazla ve Washington'da Ahmedinecad rejimine karşı nasıl yaklaşılacağı hususunda hâlâ bir uzlaşma yok. Diğer yandan yalan ve yanlış bilgi yaymak için asla çok erken değil. Ağustos sonunda Bush, İran'ı, Irak'ı istikrarsızlaştırmaya çalışmak ve tüm bölge için tehdit yaratmakla suçladı. Irak'ı işgal edip, hükümetini deviren adamın bunları söylemesi büyük cüret. Bariz gerçek şu ki, Irak'taki en büyük yabancı savaşçı grubunu 130 bin Amerikan askeri oluşturuyor.

Bush işi İran'ın Ortadoğu barışına yönelik en büyük tehdidi oluşturduğunu iddia etmeye kadar vardırıyor. Oysa ABD, Irak'ta Filistinlilerin 1948'de topraklarından sürülmeleriyle karşılaştırılabilecek derecede bir mülteci krizine yol açtı. Milyonlarca insan Irak'tan kaçtı ve Suriye, Ürdün, İran gibi komşu ülkelerde hayatta kalma mücadelesi vermeye başladı. Bunun yanında ABD komşularına karşı düzenli saldırılarda bulunan, son dönemde yine aynı şekilde hareket eden İsrail'e yılda 6 milyar dolar veriyor.

İran'a yönelik iddialar Bush'un Irak işgalini haklı göstermek için kullandığı yalanların yankısı gibi. Savaş öncesinde bize Saddam Hüseyin'in kitle imha silahlarına sahip olduğunu, komşularını tehdit ettiğini ve teröristlerle ilişki içinde bulunduğunu söylediler. Bugünse Ahmedinecad'ın kitle imha silahları bulundurduğunu, komşularını tehdit ettiğini ve teröristlerle ilişki kurduğunu duyuyoruz.

ABD ırkçılığı körüklüyor

Bize sürekli İran cumhurbaşkanının köktendinci bir tiran olduğu hatırlatılıyor. Ahmedinecad gerici fikirlere sahip sağcı bir siyasetçi ama onun deli bir terörist olarak resmedilmesi Müslümanlar hakkındaki ırkçı stereotiplere denk düşüyor. Medeniyetler çatışması savı dünyadaki sonu gelmez savaşları haklı göstermek için kullanılıyor ve ABD'de yaşayan Araplarla Müslümanlara yönelik saldırıları körüklüyor.

ABD Ortadoğu'da kaldıkça İran içindeki siyasi muhaliflerine karşı Ahmedinecad'ın eli güçlenecek. İran'ın istilasıysa çok daha kötü sonuçlara yol açar, Irak savaşının yanında ufak bir çatışma gibi kalabileceği durumlar doğurur. New York'ta BM ziyareti sırasında Ahmedinecad'ı protesto etmekse bizi sadece bu sonuca daha da yaklaştırır. Ortadoğu'daki insan haklarını umursuyorsanız asıl düşmanınız ABD'de. (ABD merkezli internet sitesi, 24 Eylül 2007)

radikal
Kaynak:
YORUMLAR
avatar

Henüz hiç yorum girilmemiş. İlk yorumu siz yazın!