ABD İç Güvenlik Bakanlığı'na izinsiz dinleme davası

ABD İç Güvenlik Bakanlığı'na izinsiz dinleme davası
ABD'de 11 kişi, arama izni olmadığı halde bazı vatandaşların telefonlarına müdahale ettiği iddiası ile ABD İç Güvenliği'ne dava açtı.
Son güncelleme: 14.09.2017 / 00:42:19

ABD'de 11 kişi, arama izni olmadığı halde sınır kapısında bazı vatandaşların telefon ve dizüstü bilgisayarlarını alarak "kişisel gizliliğe müdahale ettiğini" ileri sürdüğü ABD İç Güvenlik Bakanlığı'na dava açtı.

Amerikan Sivil Özgürlükler Sendikası, yaptığı açıklamada, 11 kişi adına, İç Güvenlik Bakanlığı yetkilileri hakkında, arama izinleri olmadığı halde "kişisel gizliliğe müdahale edildiği" gerekçesiyle Massachusetts eyaletinde dava açıklarını belirtti.

KİŞİSEL GİZLİLİĞE MÜDAHALE

Sendika, arama izni olmadığı halde müvekkillerinin laptoplarını ve telefonlarını ellerinden alan yetkililerin "kişisel gizliliğe müdahale ettiğini" savundu.

İzinsiz aranan kişiler arasında Müslümanlar da dahil olmak üzere farklı dinden ve etnik kökenden insanlar olduğuna işaret eden sendika, bu kişiler arasında NASA mühendisleri, 2 gazeteci ve bilgisayar programcısı olduğunu da vurguladı.

KİLİDİ AÇARAK TELEFONLARINI VERMELERİ İSTENDİ

Davayı açan ABD vatandaşlarından Suhaib Allababidi, 21 Ocak tarihinde ülkeye giriş yaparken telefonlarının İç Güvenlik Bakanlığı yetkililerince ekran şifreleri açılarak kendilerine teslim edilmesini istediklerini bildirdi.

İş telefonu ve şahsi telefonunun kendisinden alındığını ve 2 ay sonra teslim edildiğini söyleyen Allababidi, kişisel telefonunun ise henüz teslim edilmediğini ifade etti.

ABD Gümrük ve Sınır Korumaları, ABD girişlerinde yapılan aramaların 2015 yılında 8 bin 500, 2016 yılında ise 19 bin olduğunu kaydetti. Bu yıl ise sınırlarda resmi olarak yapılan arama sayısının 15 bin civarında olduğu kaydediliyor.

YORUMLAR
avatar

Henüz hiç yorum girilmemiş. İlk yorumu siz yazın!