ABD devlet kurumlarına Kaspersky yasağı

ABD devlet kurumlarına Kaspersky yasağı
​ABD İç Güvenlik Bakanlığı, devlet kurumlarında Rus siber güvenlik geliştiricisi Kaspersky Lab'ın ürünlerinin kullanılmasını yasakladı.
Son güncelleme: 14.09.2017 / 08:20:12

ABD İç Güvenlik Bakanlığı'nın yazılı açıklamasında, kurumların 30 gün içinde kullandıkları Kaspersky programları ile ilgili rapor sunmaları, 2 ay sonra başka bir ürüne geçiş planlarını sunmalarını, 3 ay içinde de şirketin ürünlerini kullanmama planlarını uygulamaya başlamaları gerektiği belirtildi.

Açıklamada, "Bu eylemler, Kaspersky ürünlerinin federal bilgi sistemleri için oluşturduğu enformasyon güvenlik risklerine dayanıyor. Bakanlık, Kaspersky'nin bazı temsilcilerinin Rus istihbaratıyla ve diğer hükümet organlarıyla olan bağlantılarından endişe duyuyor" ifadelerine yer verildi.

KASPERSKY: ABD'NİN SUÇLAMALARI KANITSIZ

Öte yandan Kaspersky Lab, ABD yönetiminin kendisine yönelttiği suçlamaların sahte ve yanlış bilgilere dayandırıldığını, şirketin herhangi bir hükümetle siyasi bağlantılarının veya yakın ilişkilerinin bulunmadığını duyurdu.

Kaspersky Lab basın servisinin Sputnik'e yaptığı açıklamada, "Şirketimizin, Rus hükümeti de dâhil olmak üzere herhangi bir hükümetle siyasi bağlantıları veya yakın ilişkileri bulunmuyor.

Yöneltilen suçlamalarda ayrıca Kaspersky Lab şirketinin 20 yıldır enformasyon güvenlik endüstrisinde çalıştığı ve tüm bu süre boyunca iş yapmanın ve yazılım geliştirmenin en yüksek standartlarına bağlı kaldığı, es geçiliyor" ifadelerine yer verildi.

Siber casusluk konusunda herhangi bir hükümete yardım etmedikleri belirtilen açıklamada, "Özel bir şirketin kanıtlar olmadan, mevcut jeopolitik durumun baskısı altında suçlu kabul edilebilmesi, bizi hayal kırıklığına uğrattı. Şirketimiz, söz konusu kararın mesnetsiz olduğunu doğrulamak için şüphesiz gerekli tüm bilgileri verecek" ifadelerine yer verildi.

YORUMLAR
avatar
  • avatar
    Mutlu

    Haberi tersten okuyun amerikan güvenlik yazılımları amerika adına casusluk faliyeti yapıyorlar.

    cevapla