ABD'den Kuzey Irak'a: Referandumu erteleyin

ABD'den Kuzey Irak'a: Referandumu erteleyin
ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesut Barzani'den referandumun ertelenmesini istedi.
Son güncelleme: 13.08.2017 / 09:51:57

ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Mesut Barzani'den referandumun ertelenmesini istedi.

Barzani'nin ofisinden yapılan açıklamaya göre, Tillerson, Barzani'yi telefonla arayarak 25 Eylül'de yapılması öngörülen referandumun ertelenmesini talep etti. 

BARZANİ: NE GİBİ BİR ALTERNATİF VAR?

ABD'nin referandumun ertelenmesini daha uygun görmesine ilişkin Barzani'nin ise "Referandumun ertelenmesi halinde, Kürdistan halkının geleceği ve kaderinin belirlenmesi için ne gibi bir alternatif ve garanti var?" dediği belirtildi. 

Açıklamada ayrıca Barzani'nin "Irak ile birlikte yaşam amacıyla çeşitli süreçlerde verdiği mücadele hedefine ulaşmadığı için IKBY'nin, kendi başının çaresine bakma kararı aldığını" söylediği kaydedildi. 

ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson'ın "IKBY'nin siyasi sorunların diyalog yoluyla çözümü için Bağdat'a heyet yollamasından" duyduğu memnuniyeti dile getirdiği belirtildi.

DANIŞMANDAN YANIT

Öte yandan telefon görüşmesinden kısa süre sonra Barzani’nin danışmanı Hoşyar Zebari, referandumun 25 Eylül’de yapılması kararını koruduklarını duyurdu.

YORUMLAR
avatar
  • avatar
    Leyla

    Oh iyi olmuş kendi devletlerini kurmak için ABD ile birlikte bir sürü masumu öldürfüler sıra onlarda şimdi beyinsizler

    cevapla