ABD'de otomobil göstericilerin arasına daldı

ABD'de otomobil göstericilerin arasına daldı
ABD'nin Charlottesville şehrinde, ırkçılık karşıtı grubun üzerine bir otomobil sürüldü. Aracın çarptığı 30 eylemci yaralandı, 3 kişi hayatını kaybetti.
Son güncelleme: 13.08.2017 / 08:17:08

ABD'nin Virginia eyaletine bağlı Charlottesville  kentinde, ırkçılık karşıtı grubun üzerine araba sürülmesi sonucu 3 kişi yaşamını yitirdi. 

ABD basınında yer alan haberlere göre, Charlottesville'de, ırkçıların  yaptığı gösteriyi protesto eden ırkçılık karşıtı grubun üzerine araba sürüldü.

Aracın çarptığı 30 eylemcinin yaralandığı olayda 3 kişi de hayatını kaybetti.

Yaralılardan bazılarının sağlık durumunun ciddiyetini koruduğu aktarıldı.

IRKÇILAR SİLAHLA GELDİ, GERİLİM YÜKSELDİ

Irkçı grupların silahlarıyla geldiği gösteri alanına karşıt grupların gelmesi üzerine şehirde gerilim yükseldi. Grupların zaman zaman birbirlerine saldırması üzerine Charlottesville Belediyesi bölgede olağanüstü hal ilan etti.

Vali Terry McAuliffe, Ulusal Güvenlik güçlerinin bölgede güvenliği sağlaması için gerekli emri verdiğini açıkladı.

ABD medyası, Vali'nin olağanüstü hal emrine kadar bölgede güvenlik güçlerinin yeterince önlem almadığını belirtti.

"KAN VE TOPRAK SLOGANLARI"

Cuma gecesi Ku Klux Klan örgütünü anımsatacak biçimde meşaleler taşıyan protestocular, Virginia Üniversitesinde düzenledikleri gösteri sırasında "Yahudiler yerimize geçemeyecek", "Kan ve toprak", "Tek halk, tek ulus, göçe son" sloganları atmıştı.

Göstericiler, Amerikan İç Savaşı sırasında Konfederasyon ordusunun komutanı olan General Robert E. Lee'nin Charlottesville'deki heykelinin kaldırılması planına karşı şehirde toplanmaya başlamıştı.

Charlottesville Belediye Başkanı Mike Signer, ırkçıların düzenlediği gösteriyi "Korkakça bir nefret, yobazlık, ırkçılık ve hoşgörüsüzlük yürüyüşü" sözleriyle eleştirmişti.

ABD Başkanı Donald Trump ise Twitter hesabından "Hepimiz bir arada  olmalıyız ve nefreti kınamalıyız. ABD'de bu tür şiddet olaylarına yer yoktur. Bir  olmalıyız." mesajını paylaşmıştı.

YORUMLAR
avatar

Henüz hiç yorum girilmemiş. İlk yorumu siz yazın!