Özel okulların fiyatları belli oldu

Özel okulların fiyatları belli oldu
Mayıs sonuna kadar açıklaması gereken özel okulların belirledikleri rakamlar ilköğretimde 20 bin YTL'ye dayandı
Son güncelleme: 28.05.2015 / 23:15:23

Her yıl artan ücretler velilerin belini bükse de özel okullara giden öğrenci sayısı daha da artıyor. Bir yanda kalabalık sınıflar ve öğretmen açığının bulunduğu sorunlu devlet okulları, diğer yanda 20 bin YTL'lik özel okullar. Her yıl artan ücretler velilerin belini bükse de özel okullara giden öğrenci sayısı daha da artıyor

Eğitim-öğretim giderinin yüzde 30'u kadar ek ödeme gerektiren yemek, servis, kitap, forma gibi diğer masraflar da eklendiğinde velilerin cebinden özel okul için çıkacak para astronomik rakamlara ulaşıyor. Ancak çocuğuna iyi bir gelecek sağlamak isteyen aileler, maddi olarak büyük zorluklar yaşasa da bu parayı ödemek zorunda kalıyor.

Yeni ücretlerini şu ana kadar açıklayan okulların zam oranları yüzde 16'ya kadar çıktı. İlk ve ortaöğretimde ücretler 10 bin YTL ile 20 bin YTL arasında değişirken, Özel Üsküdar SEV İlköğretim Okulu, yüzde 8 oranındaki KDV hariç yeni eğitim-öğretim ücretini 19 bin 574 YTL olarak açıkladı. Özel Üsküdar Amerikan Lisesi'nin eğitim öğretim ücreti de yine KDV hariç 19 bin 574 YTL olarak belirlendi.

Öğrenci sayısı yüzde 27 arttı

Her yıl artan ücretler velilerin bütçelerini zorlamasına rağmen özel okullara giden öğrenci sayısı artış gösteriyor. 2003 yılında 208 bin 882 öğrenci özel okula giderken, 2004'te bu rakam 214 bin 456'ya, 2005'te 243 bin 168'e, 2006'da da 265 bin 760'a kadar yükselerek yüzde 27 büyüme gösterdi.

'Devlet'te zorunlu kayıt

Velinin eğitim kurumlarında devlet ve özel olmak üzere iki alternatifi bulunuyor. Ancak ilköğretimde çocuğunu devlet okuluna gönderecek velilerin tercih şansı bulunmuyor. Okul yönlendirmesi velinin ikametgâhına göre internetten yapılıyor. Veliler bu nedenle çocuklarını ikametgâhının bulunduğu okula kalabalık sınıflarına ve öğretmen açığına rağmen göndermek zorunda kalıyor.

İşte bazı okulların ilköğretim ücretleri

Bahçeşehir Koleji: KDV hariç 15 bin 850 YTL.

Bilfen Koleji: KDV hariç Çamlıca ve Ataşehir 15 bin 102 YTL.

İSTEK Acıbadem İlköğretim: KDV hariç 10 bin 100 YTL.

Eyüboğlu Çamlıca ve Ataşehir İlköğretim: KDV hariç 14 bin 500 YTL.

FMV Işık Okulları: Işık ve Ayazağa Işık İlköğretim Okulu KDV hariç 11 bin 300 YTL.

Avrupa Koleji: KDV dahil 12 bin 690 YTL.

Atacan Koleji:KDV hariç 10 bin 800 YTL.

Ankara Yüce Okulları: KDV dahil 8 bin 208 YTL.

ÖSS hayal

Ortaöğretimde de tablo değişmiyor. Üniversite sınavlarında başarı oranı giderek düşen klasik resmi liselerin ÖSS başarısı 2006'da yüzde 8.27'de kaldı. Tek öğrencisini dahi 4 yıllık lisans programlarına gönderemeyen liseler bulunuyor.

Artık umut değil

Veli ve öğrencilerin umudu olan Anadolu liseleri de son yıllarda umut olmaktan çıktı. 2006'da üniversite sınavına giren 45 bin 197 Anadolu lisesi çıkışlı öğrenciden yalnızca 23 bin 435'i başarılı olabildi. "Her ile bir Anadolu lisesi" mantığıyla açılan ve sayıları 800'e yaklaşan Anadolu liseleri arasında bireysel başarısı yüzde 15'lere kadar düşen okullar var.

2006 ÖSS'de Bilecik Anadolu Lisesi'nin 133 öğrencisinden 20'si lisansa yerleşebildi. Aynı yıl Bingöl Anadolu Lisesi'nden sınava giren 71 öğrenciden 19'u lisans programlarına girebilirken Bolu İzzet Baysal Anadolu Lisesi'nde bu rakamlar 186 öğrenciye karşılık 67 oldu.

Üniversite başarısı yüksek olan Galatasaray, İstanbul Lisesi gibi Anadolu liseleri ve fen liseleri de Ortaöğretim Kurumları Öğrenci Seçme Sınavı'yla öğrenci alıyor. Bu okullara girebilmek için OKS'de oldukça iyi puan almak gerekiyor.

58 kişilik sınıflar

Türk Eğitim Sen'in OECD verilerinden yola çıkarak hazırladığı rapora göre, ilköğretimde derslik açığı da 200 binin üzerine çıktı. Bu rakam ortaöğretimde 70 bine yaklaştı. Sınıf başına düşen öğrenci sayısı da İstanbul'da ilköğretimde 58 kişi olarak belirlendi.

Öğretmen açığı da ilk ve ortaöğretimde 965 bin 766'ya ulaşırken, ilköğretimde öğretmen başına 27 öğrenci düşüyor. Tüm bu olumsuz tablo dikkate alındığında veli, eğitimin temeli olan ilköğretimde devlet okuluna sıcak bakamıyor.

Veli profili değişti

Özel okullarda ağırlıklı olarak serbest meslek sahibi veli profili bulunduğunu belirten Özel Okullar Derneği Başkanı Rüstem Eyüboğlu, "Öte yandan yavaş yavaş orta kesim oluşuyor. Ülkenin insanı çocuğunu okutmak için her şeyini feda ediyor. Veli bunu yaparken bazı okulların 20 milyar ücret belirlemesi beni rahatsız ediyor" diyor.

Tüm Özel Öğretim Kurumları Derneği (TÖDER) Başkanı Enver Yücel de, özel okulların ücretlerini belirlerken başka sektörlerdeki gibi değil daha ince ayar hesaplar yaparak, sorumluluk duyarak ve eğitimci olduklarını göz önünde tutarak açıklamaları gerektiğini vurgularken, "Veli de açıklanan ücretlerin karşılığı var mı, yok mu iyi irdelemeli" diye konuşuyor.

Ankara Özel Yüce Okulları Genel Müdürü Kağan Kalınyazgan da, velilerin özel okul seçerken çok titiz davranmaları ve pek çok kriteri dikkate almaları gerektiğini ifade ediyor.

MİLLİYET

Kaynak:
YORUMLAR
avatar
 • avatar
  nilüfer

  ben 2009 avrupa koleji mezunuyum ve avrrupa koleji sayesinde istediğim üniversiteye rahatlıkla gireceğim.2 yabancı dilim var üstelik.herşeyiyle mükemmel...

  cevapla
 • avatar
  MeRwe

  oks sınawından 2.75 puan aldım bende anadolu ve ya fen lisesini aklıma koymuşdum ama bu puanLa anadoLu ve fen Lisesine qidiLmiyo özeL okuLLara baKdım da Çok FAzLa ücred TaLep ediOLar :S nAbcamı şaşırdım

  cevapla
 • avatar
  şariban

  mrb bende yazılmak istiyorum ama fiyat çok fazla bu fiyat yılıkmı yoksa aylıkmı peki yılıksa ne kadar taksit yaparsınız

  cevapla
 • avatar
  fatma

  bende özel okula gitmeyi düşünüyorum fakat fiyatlar çok pahalı bence özel okul görevlilerinin biraz indirmesi gerek fiyatları!!

  cevapla
 • avatar
  aylin

  bende oks den çıktım kendi durumum ii ama çevremde oldukça özel okulda okumak isteyenler var...bence o kadar da abartmamak lazım bu özel okul paralarını...çünkü okuyan insan her yerde kendi gösterir ve hedefi neresiyse onu yakalar...eğer sonuç kötüyse devlet okulunda da bunu telafi edebilirsiniz

  cevapla
 • avatar
  ayça

  bende herkes gibi oks den çıktım ve puanım kötü diploma notum yüksek bende özel okullara yazılmak istiyorum ama ailem bu kadar para veremiyeceğini söylüyo fiyatlar biraz da olsa düşürülsün ben ve benim gibi arkadaşlarım yazılmayı bekliyoruz...

  cevapla
 • avatar
  hasan salih

  ben oks sınavına bu sene girdim fakat sonuçlarım hiç iyi değil. kafama koydum bidahaki hayatımda yeni bi hedef var onu vurana kadar pes etmeyeceğim. abimler beni özel okula gönderceklerini söylediler fakat benim için çok para harcamalarını istemem onun yerine fakir çocukların okul ihtiyaçlarını karşılarım daha iyi.. ama özel okulda bi yandan güzel. ben özel okulların kurum ve kurucularına şunu söylemek istiyorum. sizler eğer okulları sırf eğitim için açıyorsanız neden paraları hersene yükseltiyosunuz? gerçekten masraflarınızı ve öğretmen maaşları vs. gibi şeyleri ncak karşılıyorsanız bişi demem ama büyük bir miktarı cebinize gidiyorsa elinizi vicdanınıza koyun. sizler okul kurucuları bu ülkeyi kurtaracak evlatlar yetiştirmelisiniz tabiki herşey para ile olucak ama aşırıya lütfen kaçmayın, yada kaçında hersene fiyatlar yüksek olmasın... siz eğitim severlerin bu dediğimi dikkate alacağına ve en kısa zamanda da kurtaracak değerde minumum değere ineceğine eminim. Öğretmenler ''yeni nesil sizlerin eseri olacaktır!!!'' diyen büyük adamın sözleri size dönük unutmayın:)iyi çalışmalar...

  cevapla
 • avatar
  ecem

  ben oksden çıktım.durumum iiydi kaydırma yaptım yinede iyi.anadolu lisesinde okuyabilirim ama bahçeşehir kolejinde okumak istiyorum.fiyat çok yüksek olunca gidemiyorum fiyatlar düşerse çok memnun olurum

  cevapla
 • avatar
  ecem

  oks'ye girdim sonucum iyi değil babm beni özel bir liseye göndermek istediğini söyledi ama çevremden özel okullar hakkında pek iyi şeyler duymadım tek istediğim başarılı olabilmek devlet okuluyla özel okulların arasındaki fark ne...? pek farkı yok ikiside eğitim veriyo bence özel okulların fiyatları birazda olsa düşürülmeli durumu iyi olmayanları düşünerek gerçekleştirilmeli

  cevapla
 • avatar
  zehra

  durumu iyi olmayan aileleri cüşünüp biraz daha indirilmeli

  cevapla
 • avatar
  kübra

  oks sınavından çıktım ve sonuçlar pek iyi gelmedi yani özel okulların puanlarına baktımm bana göre çok fazla eğer bu yorumlarımız dikkate alınır da biraz fiyat miktarı düşerse çok mutlu olurum.......

  cevapla
 • avatar
  derya

  parası olmayan aileler çocuk okutamıyacakmı ???okul kayıtlarının ikametgaha bağlı olmasını mantıklı bulmuyorum

  cevapla
 • avatar
  gökhan

  yarın özelokul paralarını vergiden düşerek halka ödettirirler.

  cevapla
 • avatar
  gökhan

  özel okullar vitrini yine devlet okullarından bedava öğrenci alarak süslüyor.

  cevapla