MEB'den Okullarla ilgili açıklama

MEB'den Okullarla ilgili açıklama
Milli Eğitim Bakanlığı'nca (MEB), Konya'nın Ilgın ilçesindeki İnönü İlköğretim Okulu'nun sorumluları hakkında, okulun internet sitesindeki bazı bilgilerle ilgili olarak, söz konusu haberlerin yayınlanmasından önce soruşturma başlatıldığı bildirildi.
Son güncelleme: 30.05.2015 / 23:10:28
Bakanlık, “uygulamaya sebebiyet veren sorumluların, soruşturma sonucuna göre cezalandırılacağını” belirtti.

MEB Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliği'nce, Van ve Konya'daki okullarla ilgili bugün bazı gazetelerde yer alan haberlere ilişkin yazılı açıklama yapıldı.

Açıklamada, Konya'nın Ilgın ilçesindeki İnönü İlköğretim okulu tarafından oluşturulan internet sitesinde yer alan bazı bilgilerle ilgili olarak, haberlerin yayınlanmasından önce bakanlığa bilgiler geldiği kaydedilerek, bakanlığın talimatıyla Konya Valiliği ve Ilgın Kaymakamlığı tarafından inceleme ve soruşturma başlatıldığı bildirildi.

Okulların internet sitelerinin bakanlık tarafından çıkarılan genelgeyle hazırlanacağının önceden duyurulduğu hatırlatılan açıklamada, söz konusu genelgeyle, web sitesi hazırlayan okullarda web yayın ekibi oluşturulduğu belirtildi. Açıklamada, web yayın ekibinin, “sitede yayınlanacak bilgilerin Atatürk ilke ve inkılaplarına ile genel ahlak kurallarına uygun olmasını, Anayasa'nın 14. maddesine aykırı yayın bulunmamasını, sitenin bireyselleştirilmemesini, içeriğin sürekli güncellenmesini ve site kapsamında Türkçe'nin düzgün kullanımını sağlamakla” görevli olduğu hatırlatıldı.

Açıklamada, bu kriterlere uymayan sitelerle ilgili geçmişte bir çok soruşturma açıldığı, sorumlularla ilgili işlem yapıldığı belirtilerek, son olayla ilgili olarak, genel hükümlere aykırı bir uygulamaya sebebiyet veren sorumluların soruşturma sonucuna göre cezalandırılacakları vurgulandı.

“SÖZ KONUSU SINIF, DRAMA ODASI”

Açıklamada, “Van Bostaniçi Lisesi'nde öğrencilerin ev ortamında ders yaptıklarına” ilişkin haberde ise “yanlış bilgilerin yer aldığı” belirtilerek, söz konusu sınıfın, okulun tiyatro çalışmalarının yürütüldüğü “Drama Odası” olduğu kaydedildi.

Fiziki mekanları uygun olan tüm okullarda bilişim teknolojisi sınıfları, fen laboratuvarı, kütüphane, spor salonunun yanı sıra drama odalarının yapımının tavsiye edildiği belirtilen açıklamada, bu sınıfların Yatılı İlköğretim Bölge Okulları (YİBO) ve pansiyonlu okullarda öncelikle uygulamaya konulduğu ifade edildi. Açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Milli Eğitim Bakanımız Hüseyin Çelik ile Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Mustafa Koç'un 22.03.2004 tarihinde Van'da imzaladığı bir protokol çerçevesinde Arçelik Firması Türkiye çapında YİBO'lar başta olmak üzere 600'e yakın okulumuzda öğrencilerin ev ortamlarında yaşayabilecekleri bir sınıf oluşturulmuştur. Söz konusu proje ile ilgili haberler, takip eden günlerdeki bütün gazetelerde çok geniş yer almıştır. Yaklaşık 4 yıldır bu uygulama devam etmektedir. Haberin 'Okulda medrese eğitimi' gibi gerçekle uzaktan yakından alakası olmayan bir başlıkla 4 yıl sonra görülmesi, bu ve benzeri konulardan hareketle gerilim ve gerginlik yaratma çabasından kaynaklanmaktadır. Haberin şekli ve içeriği iyi niyetle bağdaşmamaktadır.”

Kaynak:
YORUMLAR
avatar
 • avatar
  kurtuluş

  bu lise4yıl 3 yılla insin

  cevapla
 • avatar
  kutay

  herkez diyiyorki hz muhammet dönemi cahiliyet dönemiydi diyiyorlar asıl şimdi ki dönem cahiliyet dönemidir bunu yapanlar islam kuralllarına uymayanlardır

  cevapla
 • avatar
  mehmet

  ufacık körpe beyinleri yıkamayın.cemaatlar tarikatlar çekin ellerinizi o saf ve temiz yürekli çocuklarımızdan.bırakın çocukluklarını doyasıya yaşasınlar.böyle boş işlerle zamanlarını alıp onları karanlığa itmeyin.bir öğretmen

  cevapla
 • avatar
  gökhan

  keşke islamı adam gibi yaşasalar oda yok cehalet içindeki şehlerin peşindeler.

  cevapla
 • avatar
  fatih

  ben bir öğretmen olarak milli eğitimi nasıl dergahlaştırdıklarına bizzat şahidim.bilip bilmeden ahkam kesmeyin her yer tarikat yuvasına döndü.öğrencilerin okuldan sonraki durakları cemaat evleri.yazık bu gençliğe...

  cevapla
 • avatar
  oktayt

  Düpedüz dergah odasıdır.Soruşturma açacaklar kendi aralarında al gülüm ver gülüm yaoacaklar beyin aynı beyin

  cevapla
 • avatar
  Nadi

  Arkadaş sormuş: "Drama odası değil de dergah odası olmasın?" Sayın Editör, yorumlarımı neden yayınlamıyorsunuz? Hakaret içermiyor, Büyük harfle yazmıyoruz. Arkadaşımın niyeti bozuk ya drama odası da olsa o dergah odası olarak görmek istiyor. Güzelim Mevlana hz. Ne kadar güzel söylemiş: "Hiç kimse duymak istemeyenler kadar sağır olamaz"

  cevapla
 • avatar
  Yunus Emre

  dergahtan çok rahatsızsınız anlaşılan.. camiden de rahatsızsınızdır.. bari teneşirden de rahatsızmısınız yada ölümden ?? yorumcu arkadaşım bir çaresini bulsanız bunlarında teneşir ve ölüm olmasa yada genelkurmayın bir emriyle onlarda yasaklansa nasıl olur ?? ölmek yok :) teneşire gelmek yok :) ölen ve teneşire gelen irticacırdır diye??

  cevapla
 • avatar
  halis

  drama odası değilde dergah odası olmasın

  cevapla