Kemal Kılıçdaroğlu: Suriyelilere vatandaşlık verilecek

Kemal Kılıçdaroğlu: Suriyelilere vatandaşlık verilecek
CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, "Evet oyu çıktıktan sonra ilk yapacakları şey 3 milyon Suriyeliye vatandaşlık vermek. Hayır çıkarsa veremeyecekler" dedi.
Son güncelleme: 26.03.2017 / 08:14:52

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, çeşitli programlara katılmak üzere geldiği Orduda, TESK Otelde iş dünyası temsilcileriyle bir araya geldi. 

Kılıçdaroğlu, burada yaptığı konuşmada seçime gitmediklerini, referandum yaptıklarına dikkati çekti.

Kılıçdaroğlu, referandumdan ‘Evet’ oyu çıkması halinde 3 milyon Suriye uyruklu mülteciye vatandaşlık verileceğini, ‘Hayır’ çıkması halinde verilmeyeceğini ifade ederek şunları kaydetti: 

“Demokrasiyi askıya alacağız. İstediği zaman Meclis feshedilecek. ‘Efendim, fesih değil, yeniden seçim.’ Yeniden seçime gitmek için önce feshedeceksiniz değil mi? ‘Yetkiniz bitti’ diyeceksiniz. Hiçbir gerekçe yok. Bunlar doğru değil. Emin olun.”

Seçimde tercihin herhangi bir siyasi parti olabileceğini dile getiren Kılıçdaroğlu, "A partisi, C partisi, E partisi... Seçim bildirgesine bakarız, seçim programına bakarız, partinin programına bakarız, dolayısıyla hangi partiyi iktidara layık görüyorsak gider oyumuzu kullanırız. Demokrasinin olmazsa olmaz kurallarından birisi budur." ifadesini kullandı.

Kılıçdaroğlu, 16 Nisanda bir anayasa değişikliğinin oylanacağını anımsatarak şunları söyledi;

"Bu anayasa değişikliği sadece bizi değil, bizim çocuklarımızı ve torunlarımızı ilgilendiren bir değişikliktir. Dolayısıyla anayasa değişikliği için referandumda oy kullanırken oturup düşünmemiz lazım. Evet dersek ne olur. Hayır dersek ne olur. 

Evet demek mi daha doğrudur? Hayır demek mi daha doğrudur? Evet dediğimizde Türkiye'de neler olacak, hayır dediğimizde Türkiye'de neler olacak? Dolayısıyla hepimizin düşünerek, danışarak, tartışarak, medeni insanlar gibi bir araya gelerek ve memleketin çıkarlarını düşünerek karar vermemiz lazım." diye konuştu.

"HER MADDENİN DÜŞÜNÜLMESİ GEREK"

Kılıçdaroğlu, her maddenin düşünülmesi gerektiğini belirterek, 18 madde olduğunu, fazla olmadığını, oyların buna göre kullanılması gerektiğini söyledi.

Kıdem tazminatına değinen Kılıçdaroğlu, "Örnek. Kıdem tazminatı. Hiç önemli değil bir kişiye yetkiyi veriyoruz, istiyorsa kıdem tazminatını bir kararname ile kaldırabilir. Varsın yetkisi olsun kıdem tazminatını da kaldır deniliyorsa gidilecek evet oyu kullanılacak. Memurun ve işçinin kıdem tazminatı olsun deniliyorsa, bunun da güvencesi olsun deniliyorsa gidecek orada hayır oyu kullanacak." dedi.

YORUMLAR
avatar
 • avatar
  servet kocaağa

  Her zaman sapla samanı karıştıran Kılıçdaroğlu, bu sefer gerçekçi bir öngörüde bulunmuş. Suriyelilere vatandaşlık en az 1 milyon oy demek, yıllarca yırtınsanız da bu iktidara dokunamazsınız, muhalefetteyken bile çok güçlü olmak demektir. Suriyelilerin oylarının adresini kimse değiştiremeyeceğine göre bu avantajı kaçırmazlar. ilginç olan MHP gibi bir partinin bunu fark edip ses çıkarmamasıdır. Anlayanlar cevaplarsa sevinirim.

  cevapla
 • avatar
  vatandaş

  chp liler bu kemalin heykelini dikseler yeridir..!!adam süper zeka..!!her chp liye lazım bundan..!!

  cevapla