Amerika'ya çark ettiren 10 neden

Amerika'ya çark ettiren 10 neden
Bush yönetiminin politikaları çerçevesinde, Türkiye’nin operasyonu açıkça engelleniyordu.. Sonra her şey bir anda değişti ve ABD çark etti. Sonra her şey bir anda değişti...
Son güncelleme: 29.05.2015 / 07:04:18

Ardan Zentürk'ün köşe yazısı

Amerika neden döndü...

Oysa... ‘Komplo teorisyenleri’ açısından her şey yolunda görünüyordu... Türkiye 1 Mart Tezkeresi olayını yaratmış, yanıtını Süleymaniye’deki ‘çuval vak’asında’ almış, iki köklü müttefik arasındaki güven ortadan kalkmış, Avrasya dengeleri sarsılmıştı...

Amerikan-İsrail desteğinde Kuzey Irak’da bir de facto Kürt devleti kuruluyor, Türkiye de bir yanda PKK terörüyle diğer yanda sınırlarını zorlayacak oldu-bittiler ile karşı karşıya bulunuyordu...

Bu arada, Bush yönetiminin ‘şeytan ittifakı’ içinde yer verdiği iki ülke, İran ve Suriye ile ilişkiler bahar havasındaydı ve bu durum, Türkiye’nin farklı bir yöne savrulduğu endişelerini yükseltiyordu...

Sonra her şey bir anda değişti...

Neden? İşte bunu yine ‘uzmanlarımıza’ sorduk, yanıtları şöyle:

1. Bush yönetiminin tüm politikası, İran’ın vurulması üzerine yapılanmıştı. Bunun nedeni, İran’ın nükleer programından çok, bu ülkenin, Ortadoğu’da Amerika’ya karşı kafa tutan ‘hegamonik’ bir siyaset sürdürmesiydi.

2. Amerika İran’ı vurarak, Irak’ın güneyindeki Şii nüfusu kontrol altına alacağını, bu ülkede Sünni-Şii anlaşmasını sağlayacağını, sonrasında da Kuzey Irak’daki Kürt otonom bölgesinde kuracağı iki veya üç askeri üsse taşınmayı planlıyordu.

3. Fakat CIA raporunda İran’ın nükleer programın 2003 yılında askıya aldığının net bir şekilde belirtilmesi, Uluslar arası Atom Enerjisi Komisyonu’nun benzer bilgi açıklaması bütün planı durdurdu.

4. Amerika, derhal, Irak’taki Sünni gruplar ile ilişkilerini ısıtmaya, hatta bazı Sünni aşiretlere bölgesel güvenlik için silah bile vermeye başladı.

5. Aynı şekilde, Kerkük petrolünün Irak merkezi hükümetinin kontrolünde olması gerektiğine ilişkin Sünni taleplerini de olumlu karşılamaya başladı.

6. Amerika, Sünni gruplar ile ilişkilerinin gelişmesini, bu gruplar ile geleneksel bağları olan iki önemli müttefiki Türkiye ve Suudi Arabistan üzerinden sağladı, Suudi Arabistan Kralı Abdullah’ın son Ankara ziyareti, bu açıdan büyük önem taşıyordu.

7. Türkiye ve Suudi Arabistan, Ortadoğu’daki Şii-İran yayılmacılığına karşı ‘dur’ diyecek iki güç olarak el sıkıştı, Amerika bu el sıkışmayı sevinçle karşıladı.

8. Irak denkleminde Sünni’lerin öne çıkması, Türkiye-Suudi Arabistan mihverinin Ortadoğu’daki gelişmelere ağırlığını koyan bir yapı kazanması Amerika’nın tercihlerini değiştirdi. Bu yeni denklemde, Barzani-Talabani ikilisi bir anda kenarda kaldı.

9. Özellikle Mesut Barzani, daha iki-üç ay önce sırtını dayadığı bir süper gücün desteğinin çekilmesinin paniğini yaşamaya başladı. Ama Kürt liderliğinin tüm Ortadoğu’yu yakından ilgilendiren gelişmeler karşısında yapabileceği çok fazla manevra kalmadı.

10. Bu çerçevede Amerika daha düne kadar ikiz kardeşi PJAK’ı İran’a karşı kullanmaya hazırlandığı PKK’yı bir anda gözden çıkardı. Türk-Amerikan ilişkileri normal rayına girmeye başladı...

Tabii, bir de işin askeri boyutu var: Amerika Türkiye’ye sadece ‘derin istihbarat’ vermekle kalmıyor, Irak hava sahası üzerinde kurmuş olduğu elektronik bozma sistemini (jamming) zaman zaman Türk F-16’larının harekatı için devredışı bırakıyor. Bu da gelişmelerin, tahmin ettiğimizin ötesinde ciddi olduğunu göstermesi bakımından önemli bir dip notu...

ardan@zenturk.com

Star

Kaynak:
YORUMLAR
avatar
 • avatar
  özde

  usandım rumuzlu yalancı, Peki şimdi bu işten Recep Tayyip Erdoğan mı karşı çıktı? Türkiye mi? Bence Türkiye. E tabiki Başbakanımıza da iftira yerine teşekkür etmelisin. Ayıp ve insaf Asıl biz usandık siz gibilerin iftiralarından.

  cevapla
 • avatar
  usandım

  bence bush tayyibin kendisini eşek sudan gelinceye kadar döveceği için çark etti.yahu siz yorumcular uzaydan mı geldiniz bu tayyibin adamı zapsu busha yalvarmadı mı sifonu çekmeyin acıyın tayyibe diye. tayyip seçilmeden önce bush dan icazet almadı mı yoksa ben bunları rüyada mı gördüm.kesin bush korktu tayipden tv de vatandaşa davranışlarını izlemiştir kesin

  cevapla
 • avatar
  mey01

  afganistan ve ırak saldırılarından ekonomisi ağır darbe alan bir amerika suriye veya en önemlisi irana karşı bir saldırıyı denemesi sonucunda kendi ipinide çekmiş olacaktır bu devranın da sürmeyecegi göz önündedir büyük balıgında bir büyügü olacaktır

  cevapla
 • avatar
  ahmet Kardeş

  İş rayına oturunca oturdu gözüküyor inşaallah böyle devam eder,Herkes nedenleri yazmaya başladı . diyorumki neden sayın başbakanın çabaları, hükümetin başarıları görmezden geliniyor , yani Amerika şundan vazgeçti şöyle oldu böyle oldu iyide hiçmi bu olumlu gelişmede sayın başbakanın katkısı yok. Demekki başından beri biz kuzey ıraka girelim ,girmeliyiz demekle değil işin siyası boyutlarınıda düşünmek gerekiyordu.Neticede sivil ve asker ortak hareket edildiği zaman güzel ve ülkemiz için hayırlı sonuçlar Allahın izni ile çıkacaktır.

  cevapla
 • avatar
  abdullah-1

  yukardaki tesbitler cok dogru yapilmis. ama eksikler var. 1.hükümetin saglam siyaseti abd'nin oyununu bozmus görünüyor. 2.türkmen soydaslarimizdan hic bahseden yok. 3.türkiye'siz abd irana vuramayacagi icin basimiza ne coraplar örecek bakalim. 4.abd zulüm edmeye basladi zulüm eden yikilmaya, kaybetmeye mahkumdur. bence abd ekonomik olarak yikilacak gibi geliyor bana.ayni osmanlinin yikilma nedenlerinden biride ekonomikti.

  cevapla
 • avatar
  ylz

  amerika dünyayı kendi etrafında dönüyor sanıyordu Türkiye'nin stratejik önemi belli eskiden önünde elpençe divan duranlar sayesinde Türkiye üzerinden hesapları belliydi şimdi Türkiye'nin kendi stratejisi onları şaşırtıyor.Bazıları zaten her adımda komplo teorileri yazmaya hazır neyse zaten cevap vermek bile artık gereksiz kalıyor..

  cevapla
 • avatar
  ünal

  sonuc olarak şunu söyleyebilirim. elbette bir gün ABD de yanlışlıklardan dönecektir. ama şunu söylemek istiyorum bu olup bitenler eğer bir pazarlığın sonucunda ise bu pazarlık konusu ne? tam olarak bilinmiyor ama eğer ülkemiz abd yanında irana karşı savaşa girecekse Allah bizi ve ülkemizi böyle bir tehlikeden korusun.

  cevapla
 • avatar
  İzmirli

  Maalesef Dünya öyle bir hal aldı ki; Ya güçlüden yana olacaksınız, ya da gücü kendiniz üreteceksiniz. Biz şu an teknoloji üretemiyoruz. O zaman ne yapacağız? Ya Amerika'nın yanında oluruz ya da karşısında. karşısında olursak, adamlar ne yapacaklarını biliyorlar, hemen Türkiye'de bir ekonomik kriz... Hükümet gidiyor.

  cevapla
 • avatar
  selim

  Yorumlar petrol üzerine olsa daha iyi olur. ABD'nin derdi K.Irak'taki petroldür. Burada kendi hegamonyasını devam ettirecektir. Türkiye'de Güneydoğu'daki petrol üzerinde de hesapları olabilir. Kısa vadeli stratejilerle kafa yoracağımıza uzun vadeli bir K.Irak ve Güneydoğu Stratejimiz olması gerekir. Bu da kendi insanımıza sıcak ve sevgi dolu bir yaklaşımdan geçer.

  cevapla
 • avatar
  OZKAN

  Bence America İranı vurmak için Türkiyeden yardım alacaktır bu kaçınılmaz bir sonuc fakat aklından geçenller tam bir komplo çünkü öle bir savaşa girildiğinde iran ilk başta yakın olan mevzii türkiyeyi vuracaktır "americanın uçakları ve üstü incirlik taraflarında olduğu için" ve sonuc:::: türkiye iran savası seyircileri AMERİCA

  cevapla
 • avatar
  Ali Yanar

  Hükümet yanlııs bir Gzete bu konuları yazıyorsa Hiç inanmayın,çünkü blöf yapıyorlar,birilerini yalaka yerine Şirin gösterme çabaları ama nafile,Bu halk yemez artık yemezzz

  cevapla
 • avatar
  bir düşünen

  Bence asıl sebep; Türkiye'nin İran'a karşı savaşta ABD'ye yardımcı olma sözü vermesidir. Kim ne derse desin gerisi boş. ABD uşaklığını bu kadar kanıksamış bu toplum var mı acaba yeryüzünde!

  cevapla