Alevilerden AKP'ye büyük tepki

Alevilerden AKP'ye büyük tepki
Alevi Dernekleri Aliağa Şubesi, Aliağa Belediyesi’nin ‘Aşık Mahzuni Şerif Anma Gecesi düzenlemesine tepki gösterdi
Son güncelleme: 02.06.2015 / 02:53:58

Alevi Dernekleri Aliağa Şubesi, Aliağa Belediyesi’nin ‘Aşık Mahzuni Şerif Anma Gecesi’ne katılmayacaklarını ve AKP’nin böylesi saygın bir sanatçıyı anamayacağını belirttiler.

Alevi Dernekleri Aliağa Şubesi, Aliağa Cemevi'nde düzenlediği basın toplantısında Aliağa Belediyesi’nin 28 Şubat 2009 Cumartesi günü 4. Geleneksel Halk Ozanları Anma Günü kapsamında düzenleyeceği ‘Aşık Mahzuni Şerif Gecesi’ni AKP’li bir belediyenin düzenlemesinin doğru olmadığını belirttiler.

Dernek yöneticileri, belediyenin geceye davet ettiği Aşık Mahzuni’nin oğlu Emrah Mahzuni’nin de bilgilendirilmesi sonucu geceye katılmaktan vazgeçtiğini söylediler.

Çok sayıda Alevi Derneği üyesinin katıldığı Aliağa Cemevi’ndeki basın toplantısı öncesi bir konuşma yapar Dernek eski başkanlarından Mustafa Kabadayı, “Belediye Başkanımızın 2004 yılından bu yana Alevi Kültür Derneklerinin, Aşık Mahzunilerden hiç haberi yok muydu da seçim öncesi aklına geldi” diyerek, bu anma töreninin Aşık Mahzuni’yi anmak değil, Alevilerin oyuna göz dikmek olduğunu ifade etti.

Alevi Dernekleri Aliağa Şube Yöneticilerinden Haydar Güngören’in okuduğu basın açıklanmasında anma gecesi ile ilgili tepkiler dile getirildi.

Aliağa Belediyesi öncülüğünde 28 Şubat 2009 tarihinde Aşık Mahzuni Şerifi anmak adına bir gece tertiplendiği hatırlatılarak “Bu gecenin organizasyonunun yapan belediye konservatuarın bağlama hocası derneğimize ‘Aliağa Alevi Kültür Derneği’ne gelerek bu etkinliğe katkı koymamızı bizden talep etti. Biz dernek yöneticileri dilimiz döndüğü kadarı ile bu arkadaşımıza Ak Partili bir belediyenin Aşık Mahzuni Şerifin anmasının doğru olmayacağını anlatmaya çalıştık. Ama gördüğümüz kadarı ile bu arkadaşımız ve Ak Partili Aliağa Belediyesi bu etkinliği belirtilen tarihte yapacaklardır” dedi.

Neden katkı koymadıklarını ise belediye anlatmaya çalıştıklarını belirten Haydar Güngören, gerekçelerini Aliağa halkının da bilmesi için basın toplantısı yapma gereği duyduklarını belirtti.

“Aşık Mahzuni Şerif adına hayatı boyunca ülkesini aydınlanması, demokrasinin daha fazla gelişmesi için hayatını gericiliğe, bağnazlığa, yobazlığa ve ülkemize karanlığa götüren her türlü yapılanmaya karşı mücadele ile geçirmiştir. Bu uğurda yargılanmıştır, ceza alıp hapis yatmıştır. Sanat hayatı boyunca bu gerici ve yobaz faşist zihniyet değerli ozanımıza çalışma ortamı bırakmamıştır. Ömrünü bu mücadele ile geçiren yiğit insan eğer yaşamış olup bugünü görseydi galiba böyle bir anma etkinliği en çok onu üzerdi. Hayatı boyunca çektiği bunca eziyet ve ıstırap ozanımızı bu kadar üzmezdi” dedi.

Aşık Mahzuni Şerif’in 17 Mayıs 2002'de Hakk'a yürüdüğünü hatırlatan Güngören, “Her eseriyle demokrasiye aşık olan ozanımızı bugün gericiliği temsilcileri olan bu zihniyet, utanmadan böyle bir geceyi tertipliyorlar. Bu ülkede at izinin, it izine karıştığı günleri yaşıyoruz. Bir Ergenekon filmini hepimiz hep beraber izliyoruz. Suçlu insanlarının yanına suçsuz insanlar konularak bu ülkede insanların kafasını karıştırıyorlar. Ne olduğu belli olmayan üzen ve oyunların peşindeler. Bunun için bu zihniyetteki insanların böyle bir geceyi düzenlemeleri doğru bulmuyoruz. Hatta bize söylenen şuydu? Biz bu geceye sevgili ozanımızı oğlu olan Emrah Mahzuni'de davet ettik. Kendisi bu davete katılacak dediler. Biz Alevi Kültür Derneği yöneticileri sevgili Emrah Mahzuni ile görüşüp bu hassasiyetlerimizi kendisine aktarınca sevgili Emrah Mahzuni, bu geceyi düzenleyen belediyenin Ak Partili bir belediye olduğunu öğrendikten sonra katılmaktan vazgeçmiştir” dedi.

TAKİYE YAPIYORLAR

2004 yılından bu yana Ak Partili Belediye’nin Alevi Derneklerinin farkında bile olmadığını, yerel seçimlere bir ay kala böyle bir etkinlik düzenleyerek ‘güya aklı sıra Aliağa'da biz Alevi inançlı insanlara şirin gözükmek istiyor’ diyen Güngören açıklamanın sonunda şu görüşlere yer verdi.

“Peki şunu sorma hakkımız yok mu? Aliağa Belediyesi 2004 yılı yerel seçim sonucunda belediye başkanlığını kazandığından bu yana Aliağa'da Alevi Kültür Derneğinin varlığından haberi yok muydu? Şimdiye kadar yaptığı etkinliklerde Alevi Kültür Derneği'nin yolunu bilmeyen sevgili belediyemiz şimdi nasıl oldu da Alevi Külltür Derneği'ni hatırlardı. Hayret ediyoruz. Yoksa bu Ak Parti zihniyeti böyle bir etkinlik ile bizi kandıracağını düşünüyor. Hani sormak geldi içimizden bunun için Aliağa kamuoyunu bilgilendirmek istedik. Bu geceye düzenleyen ve düzenlenmesinde etkin olan alevi inançlı Hızır Paşaları kınıyoruz, katılmıyoruz”

Basın açıklamasının sonunda konuşan Alevi Dernekleri Aliağa Şube Başkanı Mehmet Işık’da Aşık Mahzuni Şerif’in şiir, beste ve türkülerinin hiç birinin Ak Parti zihniyeti ile uyuşmadığını belirterek “Aşık Mahzuni’nin belli parçaları var bakalım onu çalıp söylemeye yürekleri yetecek mi” diye sordu.

Aliağa Ekspres
Kaynak:
YORUMLAR
avatar
 • avatar
  metin

  ortamı gererek barışa, kardeşliğe ve demokrasiye hizmet ettiğini sanan bu aleviler sadece hizipçiliğe ve yobazlığa hizmet ediyorlar. ben komşu mahsuninin köylüsüyüm mahsuni bir gün olsun böyle bir ayrım yapmadı o kadar zulüm gördü genede akşamları bizim köyümüze gelir türkü söyler büyüklerimizle oturur konuşurdu. böyle yobaz ayrımlarına girmezdi. Emrah babasının yolundan gitmek yerine bunlara inanıyor ya yakışmadı sana emrah. ak parti cumhuriyet tarihinde ilk defa alevileri karşısına alıp sohbet eden aynı sofraya oturan parti.sizce sizin yaptığınız bu ayrım alevileremi aleviliğemi hizmet ediyor.yazık sizin çağdışı yobaz düşüncenize. siz gidin chp nin kuklası olun ergenekoncuların avukatı ve katlettikleri olarak tarihe mazlum olarak geçin. sizin yezitten farkınız ne olacak.

  cevapla
 • avatar
  abdullah-1

  Aleviler iki yüzlülük yapiyorlar.Bi CHP'ye göz kirparlar bi AKP'ye.Isleri gücleri Atatürkü kullanip,cok güclüyüz numarasi sergilemek.....

  cevapla
 • avatar
  salih

  AKP li değilim ama,alevilerin yaptığı çok ayıp.Gerçi hep sol siyasetin içinde yer aldılar ve sünnileri yezit diye andılar ama insan bu kadar rengini belli etmez ki.Peki şimdi sünniler de kalkıp Kemal Kılıçdaroğlu alevidir.O halde bizde ona oy vermeyelim mi desinler.N e kadar ayıp.Artık siyasetinde dışına çıkmak bu.

  cevapla
 • avatar
  bir ses

  1) 4. geleneksel halk ozanları günü diyor, ben burdan bunun daha öncede yapıldığını anlıyorum, bu etkinlik yapılıyorsa Aşık Mahsun'inin yıldönümüne getirilmesi normal bir durum 2) halka mal olmuş değerli eserler sunmuş insanların böyle senin insanın benim insanın çekişmelerine sokulmasına karşıyım, buna en çok onlar üzülüyordur, devletin hepsine sahip çıkması lazım^ 3) vefaat etmiş bir insan hakkında böyle yorumlarda bulunmaktan kaçınılmalı şimdi yaşasa çok üzülürmüş, bence bu tartışmalara daha çok üzülür, kendisi Sivaslı, Sivas kültür bakımından zengin ve barışık bir şehir(madımak olayı Sivas'a maledilemez sinsi planlanmış bir komplodur), oy dağılımıda bu yorumun tutmayacağını doğrular

  cevapla
 • avatar
  sercan tutuğ

  ya ben bu alevilerti anlıyamıyom çünkü çok nabnkörler daha bundan bir ay önce ak parti tarafından kurtalırdılar ergenekoncular onları öldüreceklerdi ama ak parti buna müsade etmedi şimdide aleviler ak parti hoşalnmıyorlar hety aleviler akılı olun ve nankör olmayın çünkü hiç bir siyasettçi bu kadar size elini uatmamıştı

  cevapla